Ananas Suyunun Faydaları

Bu yazı 07 Ocak 2011 tarihinde Onur Bacanlı tarafından yazılmıştır.

Ananas taze olarak bulunabilen konserve edilebilen veya meyve suyu haline getirilebilen besleyici bir tropikal meyvedir. Meyveler; şeker, lif, sağlığınız için faydalı birçok vitamin ve mineral içerir. Ananas sağlıklı etkisi sayesinde besleyici ve dengeli diyetlerde yer alabilir.

Size ananas suyunun bazı faydalarını listeledik:

Kansere Karşı Koruma

Ananasın olumlu etkilerinden biri içerdiği C vitaminidir. C vitamini meyvenin içinde ve ananas suyunun içinde çözünmemiş olarak yüksek oranda bulunur.

C vitamini, serbest radikal gruplarının verdiği zararlara karşı koruyucu görev yapan bir antioksidan görevi yapar. Serbest radikal gruplar hücrelerin içindeki DNA’lara zarar vererek genetik mutasyonlara ve kanser gibi hastalıklara neden olabilir.

Sonuç olarak C vitaminin antioksidan işlevi sayesinde kansere neden olan kimyasalların oluşması engellenir.

Sağlıklı Dişler ve Kemikler

Ananas suyu aynı zamanda kalsiyum gibi başka temel besleyici bileşenler de içerir. Ananas suyu içmek yeterli kalsiyum tüketimini saptamak açısından önemlidir.

Kalsiyum sayesinde de güçlü dişler ve sağlıklı kemiklerin devamlılığı sağlanır. Kemik ve dişleriniz hidroksiapatit adında bir mineralden oluşur ve bu mineral de kalsiyum içerir. Bol kalsiyum tüketimi mineralli kemik doku oluşumunu destekler ve vücudunuzdaki kemiklerin yoğunluğunun devamına imkan verir.

Ananas gibi zengin kalsiyum kaynağı olan besinleri diyetinize dahil ederek dişve kemik sağlığınızı sürdürebilirsiniz.

Kan şekerine Etkisi

Ananas suyu içmenin bir etkisi içtikten sonra kısa süreli kan şekerini yükseltmesidir.

Çoğu meyve suyu gibi ananas suyu da fruktoz adlı meyve şekerinde bol miktarda bulundurur. Ananas suyu tüketirken düşük seviyede sindirimden sonra büyük miktarda şeker tüketim için hazır hale gelir.Vücudunuz ananas suyundan fruktozu emer ve daha sonra hücrelerin şeker kaynağı olarak kullandığı glikoza dönüştürür.Bu geçici kan şekeri yükselmesine sebep olur.

Diyabet hastaları gibi eğer kan şekerindeki düzensizlikten zarar görüyorsanız meyve suları gibi zengin şeker kaynaklarından kaçınarak kan şekerinizin düzenlenmesine yardımcı olun.