Aşk Hayatınızı Güçlendirin

Bu yazı 12 Mart 2011 tarihinde Serşah Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Binlerce yıldır insanoğlu bir takım otlar, baharatlar, meyveler, sebzeler, böcekler ve hayvan organlarını kullanarak aşk hayatlarını güçlendirmeye çalıştı. Peki gerçekte bu doğal ürünler cinsel yaşamı, performansı etkiliyor mu? ABD Yemek Ve İlaç Dairesi’ne (U.S. Food and Drug Administration, FDA) göre hiç de değil. Hatta FDA’nın 1989′da yaptığı bir açıklamaya göre afrodizyakların cinsel güç üzerinde hiçbir etkisi olduğunu kanıtlayan hiç bir bilimsel kanıt yokmuş. Yinede çoğu insan bazı yiyeceklerin onları “havaya soktuğunu” söylüyor. İşte size efsanevi, güvenli ve sağlıklı “afrodizyakların” örnekleri.

9 Yenilebilir Afrodizyak

  • İstridye

Çoğu insan içindeki çinko seviyesi yüksek olduğu için diğer bir kısım ise kadınların vulvasına benzediği için diyor. Her iki şekilde de istridyeler dünyanın en eski ve en saygın afrodizyakları arasında yer alıyor. Biraz taze istridyeyi mideye indirin ve gecenin sizi nereye götürdüğüne bakın.

  • Çikolata

Çikolata artık sağlığa yararlı olan süper bir yiyecek sayılıyor. Ama yıllarca beyindeki sinir taşıyıcılarındaki ve endorfindeki (iyi hissetme kimyasalları) etkileri yüzünden aşk ve romatizme bağlanmıştır. Yiyeceğiniz zaman en az %60 oranında kakao içeren bitter çikolatayı tercih edin çikolatanın vücuda yararları kakaoda olduğu için yiyebildiğiniz kadar yüksek olanlarını yiyin. Unutmayın çikolata ne kadar yararlı olsada yinede yüksek şeker içeren bir yiyecek olduğu için az yiyin. Sonra sevgiliniz üzerinde ters etki yapabilir :)

  • Kırmızı Şarap

Romantik yemeklerin hiçbiri kırmızı şarap olmadan mükemmel sayılmaz. İyi paylaşılmış bir şarap yemeğinizin tadını artırır. Aynı zamanda içindeki alkolün insanı rahatlatması ve kısıtlamalarını kaldırması nedeniyle ikinizi ” aşk yapmak” için havaya sokacaktır. Küçük bir ekstra : Hergün küçük miktarda içilen kırmızı şarap kolestrolünüzü ve kan pıhtılarının oluşma riskini düşürür. Aynı zamanda güçlü atioksidanlar içerir. Şerefe!

  • Ginseng

Çoğu afrodizyak ününü cinsel organlara benzerlikleri ile kazanıyor. Ginseng için bu doğru. İsmi “erkek kökü” anlamına gelen ginseng bağışıklık sistemini güçlendirmesi ile tanınır. FDA’ya göre ginseng Çin, Tibet, Kore ve Hindistan gibi ülkeler için yıllardır yenileyici ve gençleştirici bir üründür. Araştırmalara göre ginsengin bazı hayvanlara cinsel yönde katkısı bulunsada insanlar üzerinde hiçbir etkisi yokmuş. Yinede deneyebilirsiniz.

  • Acı, Kırmızı Biber

Yatakodasını sıcak seviyorsanız acı biberler odadaki sıcaklığı artırmak için en iyi seçeneğiniz olabilir. Biberler capsaicin denilen biberleri acı yapan bir madde içerir. Capsaicin aynı zamanda kalp atışınızın artmasına, terlemenize ve sex sırasında hissettiklerinize benzer endorfin hormonları salgılamanıza neden olur.

  • Avokado

Avokado uzun zamandır bir afrodizyak olarak kabul edilir. Eski bir Aztek ismidir aslında. ” Ahuacati ” yani testis anlamına gelip üremeyle bağdaştırılmıştır. Avokadolar aynı zamanda içerdiği atioksidanlarla ve doymamış yağlarla süper bir yiyecektir. Yani cinsel yaşamınıza katkıda bulunmasa bile avokado sağlığınız için çok iyidir.

Kuşkonmaz erkek cinsellik organına benzer şekli ile erotizmi andıran kuşkonmazın vitamin bakımından yüklü olması ve minerallerle dolu olması gibi başka özellikleride vardır. Bu lezzetli bitkinin yararlarını alabilmek için bir sürü yöntem vardır: haşlayabilirsiniz, ızagara yapabilirsiniz yada makarnanın içine atabilirsiniz. Kuşkonmazın başka bir özelliği ise yedikten 15 dakika sonra idrarınızın değişik bir koku almasıdır. Merak edicek bir şey yok tamamiyle sindirildikten sonra koku yok olacaktır.

  • Çilek

Bu yaz meyvesi ise meme ucuna benzerliğinden dolayı erotik sayılır. Aynı zamanda c vitamini, su ve lif bakımından zengindir. Onu olduğu gibi yada bir içecek halinde tüketibilirsiniz. Afrodizyak etkisini arttırmakiçin çikolata sosuna bandırıp yiyebilirsiniz.

  • Bal

Boş yere balayı denmiyor herhalde. Eski gelenekler yeni evlilerin hem evliliğe tatlılık katmak hemde üremeyi arttırmak için bal likörü içmesini söylermiş. Ama siz balı ilişkinizi tatlandırmak için değil aynı zamanda sadece tedı için yiyebilirsiniz. Bal aynı zamanda içerdiği antioksidanlarla ve anti-kanser içeriğiyle besleyici bir besindir.