Böbrek Hastaları İçin Beslenme Önerileri

Bu yazı 23 Nisan 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Sağlıklı beslenme, yaşamın bir parçası olduğu sürece zinde bir beden ve rahat bir yaşam sürmek hiç zor olmayacaktır. Herhangi bir hastalığa yakalanmış olsanız dahi beslenme kurallarına uymanız, ömrünüzün geri kalanını dinç bir şekilde geçirmeniz için son derece yararlı bir yöntem olacaktır. Yediğiniz yemeklere dikkat etmedikçe sağlıklı bir yaşam sürmeniz çok zor olacaktır. Tabii ki yalnızca hasta olan kişilerin beslenme konusunda titiz davranması yeterli değil. Çünkü düzenli beslenmeye yeterli önemi vermeyenlerin de sonunda karşılaşacakları şey; hastalıklar olacaktır…

Biz de böbrek hastalarının beslenme şekilleri ile ilgili bir yazı yazalım ve böbrek hastası olan kişilerin yiyebilecekleri, sağlık yönünden herhangi bir risk içermeyen, hastalığın etkilerini azaltıcı özelliklere sahip yiyecekleri ele alalım dedik…

Böbrek Hastaları Nelere Dikkat Etmeli

Böbrek hastalarının ekmeği bakkaldan almaları sakıncalı olacağından (içerdiği katkı maddelerinden ötürü), ekmeği evde yapmalarında fayda var. Ekmek hamuru hazırlamasını bilmiyorsanız birçok yemek kitabında ya da internette “evde ekmek hamuru yapma” ile ilgili tarifleri kolaylıkla bulabilirsiniz.

Aynı zamanda Pita Ekmeği de böbrek hastalarının tüketebileceği sağlıklı besinlerin başında gelmektedir.

Böbrek hastalarının kullandığı yağlar başta olmak üzere, yemek için gerekli tüm malzemelere dikkat etmesi de son derece önemlidir. Bu yüzden pilav yaparken kullanılacak malzemelerin de özenle seçilmesinde yarar var. Esmer pirinç yerine beyaz pirinç kullanmanız da isabetli bir beslenme tercihi olacaktır.

Doğru Beslenme

Eğer böbrek hastası iseniz, tükettiğiniz besinler konusunda ince eleyip sık dokumanız gerekmektedir. Zira düşüncesizce tüketeceğiniz besinler, ilerleyen dönemlerde hastalıklarınızla ilgili büyük problemlerin tetiklenmesine yol açabilir.

Son olarak; hangi hastalığa sahip olursanız olun, yalnızca internetten okuduğunuz bilgileri kullanarak hayatınızı şekillendirmeyin. Doktora gitmekten çekinmeyin. Alanında uzman bir diyetisyen ile irtibata geçmeden beslenme düzeninizi değiştirmeyin. Çoğunluk için faydalı olan bir besin, sizin için zararlı olabilir ve bunun tespitini de uzman yardımı olmaksızın yapmak oldukça zordur.