Dengeli Beslenme Nedir Ne Değildir?

Bu yazı 28 Nisan 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Sağlık, yaşam boyu sahip olunabilecek en büyük varlığımızdır. O yüzden ona elimizden geldiğince iyi bakmamız gerekmektedir. Sağlığımızı korumanın ilk şartı ise beslenmemize dikkat etmekten geçer. Düzensiz beslenme, sağlıklı bir yaşam önündeki en büyük engellerden biridir.

Dengeli Beslenme Nedir?

Sağlıklı yaşamın tesisi için ise dengeli beslenme şarttır. Peki ama dengeli beslenme nedir? Her yiyecekten eşit miktarda yemek mi? Yoksa en lezzetli olanları tercih etmek mi? Ya da canımızın çektiği her besini tüketmek mi? Tabii ki hiçbiri değil…

Doğadaki hiçbir besin kaynağı, yalnız başına tüketildiğinde insan vücudununu ihtiyaçlarını karşılayamaz. Bu ihtiyaçların temini için dengeli beslenme şarttır. Örneğin her gün bir adet havuç, başta A vitamini ve görme yetisi olmak üzere vücuda çok büyük yarar sağlar. Fakat günde birkaç tane havuç yemek, yarar sağlamaz.

Şu şekilde de örneklendirmek mümkün; evinizde saksıda büyüttüğünüz çiçeği düşünün. O çiçeğin günlük su ihtiyacı bellidir değil mi? Bellidir tabii ki… Bu ihtiyacı karşılamadığınız taktirde çiçek zamanla solar, canlılığını yitirir ve sonunda da ölür. İhtiyaç duyduğu suyu sağladığınız zamansa canına can katmış olursunuz. Fakat ihtiyacından fazla miktarda su verirseniz bu sefer de çiçek çürür ve ölür.

Dengeli beslenme de bu şekildedir. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu kalori, vitamin, mineral, protein, yağ, karbonhidrat gibi temel öğelerin ihtiyacımız nispetinde alınmasıyla gerçekleşir. İhtiyaç duyduğumuzun azını alırsak hastalık, zayıflama gibi problemlerle karşılaşırız. Fazlasını aldığımız taktirde ise obezite ya da farklı hastalıklarla karşılaşmak kaçınılmaz olacaktır.

Uzman Yardımı Şart

Sonuç olarak dengeli beslenme; ihtiyaç duyulan tüm besin öğelerini orantılı bir biçimde almaktır. Bunun sağlanması için ise yapılması gereken tek bir iş var; diyetisyen ya da bir beslenme uzmanından yardım almak.

Sağlıklı günler…