Dengeli Beslenmenin Önemi

Bu yazı 08 Nisan 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Beslenme Nedir?

Beslenme daha anne karnında başlayıp büyüme, gelişme sürecinde sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için gerekli olan besin öğelerini yeterli miktarlarda alıp vücudunda kullanmasıdır.

Kullanılan besin öğeleri beslenmede hayati önem taşımaktadır. Bu öğelerin herhangi biri alınmadığında veya gereğinden az ya da çok alındığında, büyüme ve gelişmenin engellendiği ve sağlığın bozulduğu bilimsel olarak ortaya konmuştur. Vücudun doğru şekilde büyüme ve gelişmesi için hastalıklara dirençli olması için sağlığın temelini oluşturan dengeli beslenme büyük önem taşımaktadır.

Dengeli Beslenme Nedir?

Dengeli beslenme, vücuda gerekli olan besinlerin doğru şekilde alınarak vücudun doğru gelişmesi, dokuların, hücrelerin yenilenmesi, çalışması için gerekli olan besin öğelerinin her birinin yeterli miktarlarda alınması ve vücutta uygun şekilde kullanılmasıdır.

Birey yeterince yemesine karşın besinleri doğru şekilde alamadığı ve doğru tercih yapmadığı için dengesiz beslenme sonucu çeşitli fiziksel hastalıklarla ve metabolizma hastalıklarıyla savaşmak zorunda kalabilir.

Vücudumuzda dengeyi sağlayacak bir beslenme alışkanlığı oluştururken yaş, cinsiyet ve özel durumlar belirleyici faktörlerdir çünkü besinlerimiz, içerdikleri besin öğelerinin türleri ve miktarları yönünden farklıdır. Bazı besinler proteinden, bazıları karbonhidrattan zengindir. Bu nedenle, besinlerimizi seçerken durumumuza uygun bireysel seçimler yapmamız sağlığımız açısından oldukça önemlidir.