Düzenli Beslenme Önerileri

Bu yazı 22 Ocak 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Beslenme hususunda dikkat edilmesi gereken asıl nokta az veya çok yeme hususundan ziyade düzenli ve doğru beslenme olmalıdır. Yani bir tek sabah oturup tıka basa yemek, ya da günü sadece öğlen yahut akşam yemeği ile geçirmek çok yanlış olacaktır.

Olması gereken; hem kahvaltı, hem de diğer öğünlerde doğru beslenmedir. Yani yemek yeme, günün farklı saatlerine dağıtılmadıkça az da yense çok da yense yarardan çok zarar getirir…

Peki, neye göre belirleyeceğiz hangi öğünde ne kadar besin tüketeceğimizi? Şöyle ki; kalori ihtiyacı günlük temelde ele alındığında herkes için farklılık arz etmektedir. Yani bir kişinin kalori ihtiyacı günlük olarak 3000 kalori olabilecekken bir başka kişinin alması gereken miktar 2500 kalori olabilir.

Öncelikle yapılması gereken günlük kaç kalori ihtiyacınız olduğunu öğrenmektir. Sonrasında günlük kalori ihtiyacınız doğrultusunda, kalori cetvelleri yardımı ile hangi besinden ne oranda tüketmeniz gerektiği tespit edilmelidir. Örneğin sabah biraz meyve tüketerek güne başlamanız, ek olarak günün farklı saatlerinde meyve tüketmeniz, hem sık beslenmenize hem de kalori miktarı düşük orandaki yiyecekler tüketmeniz konusunda yardımcı olarak düzenli beslenme noktasında eliniz ayağınız olacaktır.