Farklı Kolesterol Tedavileri

Bu yazı 06 Şubat 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Neden herkes farklı bir kolesterol tedavisi uygular? Her beden farklı şekillerde kolesterol seviyesine sahip olup, yüksek kolesterol farklı kişilerde çok farklı nedenlerle ortaya çıkabilir. Bir başkasının uyguladığı kolesterol tedavisi size yararlı olmayabilir. Çünkü sizin yüksek kolesterol nedeniniz, tedavi uygulayan kişi ile uyuşmayabilir.

Bazı kolesterol hastaları, sadece fiziksel egzersizlerle bunu aşabilir fakat bazıları aşamaz. Bundan dolayı yüksek kolesterol seviyeniz varsa kesinlikle bir başkasının kolesterol tedavisini uygulamaya kalkışmayın. Yüksek kolesterolün nedenleri ;

  • Fazla kilolu olmak
  • Bol miktarda doymuş yağ tüketmek
  • Yetersiz egzersiz yapmak
  • Yaşlı olmak
  • Ailede önceden kolesterol rahatsızlığı bulunan bir kişinin olması
  • Genetik faktörler

Kolesterol iki sebepten dolayı oluşabilir. Beslenme şeklimiz ve vücudumuz. Kolesterol düzeyleri ise bu metabolizmanın ne kadar hızlı işlediği ve vücudumuzun kolesterolü ne kadar bir miktarda absorbe ettiğine bağlıdır. Her insan farklı absorbe yeteneğine sahiptir. Aynı masa aynı yemekleri tüketen 2 insan düşünün. Birinci kişi yediklerinin %80′nini absorbe ederken, İkinci kişi ise yediğinin %20′sini absorbe edebilir. Arada belirli bir oran ve ya fark yoktur. Bunlar değişkendir.

Erkek Ve Bayanlarda Kolesterol Tedavisi Farklı Olmamalıdır

Burada bahsedilen farklılık, tedavi yoluyla değildir. Yüksek kolesterol tedavi edilmeye çalışılırken farklı yöntemler hem bayanlar hemde erkeklerde kullanılabilir anlamındadır. %20 absorbe yeteneği olan bir bayan ile %70 absorbe yeteneği olan bir erkek aynı kolesterol tedavilerini kullanabilir. Bu ancak doktor kontrolü altında olmalıdır.

Kalp hastası insanlarda bu sorunlar çok fazla öne çıkar. Kadınlarda kalp sorunları agresiflik oluşturur ve bunun yanında kolesterol sorunu da oluşturur. Birçok kadın farkında olmadan bu tehlike altındadır. Bir kalp krizi veya bir inme her zaman insanlara gelebilir. Özellikle kolesterol seviyeniz yüksek ise bu sorunların size ulaşma hızı daha yüksektir.Her ne kadar yüksek olursa olsun ilaç tek çözüm olmayabilir. Kolesterol hastalarının örneğin egzersiz yapması tedaviyi olumlu yönde etkileyecektir. Yüksek kolesterolünüz var ise en kısa zamanda doktorunuza başvurun.