Formda Bir Vücut İçin Doğru Beslenme

Bu yazı 02 Mayıs 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Hem kadınlar, hem de erkekler için ortak hedefler vardır. Bu hedeflerden biri de formda bir vücuda sahip olmaktır. Bu doğrultuda yapılan egzersizler, kilo vermek için beslenme kontrolü gibi farklı seçenekler, ilgili konuda başarılı olma oranını hususunda belirleyici etkenleri oluşturmaktadır. Peki ama diyet yapmadan düz bir karın ve formda bir vücuda sahip olabileceğinizi yazsak ne düşünürdünüz?

Formda Bir Vücut İçin

Düz bir karın için günlük kalori miktarınızın 3000‘in altında olmaması gerekiyor çünkü yapılan araştırmalara göre düşük kalorili beslenen kişilerin obeziteye yakalanma riski, normalden 2.5 kat daha fazla.

Günlük aldığınız kalori miktarı ile ilgili gerekli düzenlemeleri yaptıysanız, sıra geldi tüketmeniz gereken besinlere. Öncelikle gün içerisinde bol bol meyve ve sebze tüketmelisiniz. Sebzeler ve meyveler düşük kalorilidir. O yüzden çok miktarda yemeniz, size fazla kilo olarak dönmeyecektir. Öte yandan sebzeler lif yönünden zengin olduğundan ötürü tokluk hissi de sağlanmış olacaktır. Lifli besinler, tokluk hissi sağlamasının yanı sıra bel bölgesinde yağ birikmesini de engeller.

Selenyum’un Önemi

Bir diğer önemli nokta da selenyum tüketimidir. Bel bölgesinin kalın olma sebebi, kandaki selenyum miktarının yetersizliğidir. Bu yüzden selenyum içeren vitamin hapları kullanmak, yerinde bir tercih olacaktır.

Protein tüketimine de önem vermelisiniz. Fakar fazla protein alımı, kalsiyum kaybını da artıracağından ötürü böbrek problemlerine neden olabilir. Eğer gün içerisinde 3000 kalori almanız gerekiyorsa, bunun 750′sinin proteinler aracılığı ile alınması gerekir.

Bitkisel Yağlar, Hayvansal Yağlar

Aynı zamanda yağlar da zorunlu besin kaynaklarındandır fakat hangi yağları tüketeceğinizi bilmelisiniz. Bitkisel yağlar, hayvansal yağlara oranla tüketilmesi daha yararlı yağlardır.

Sağlıklı bir yaşam için beslenme şekli çok önemlidir. O yüzden ne yediğinize ve nasıl yediğinize önem vermelisiniz.