Gluten Tehlikesinin Farkında Olun

Bu yazı 04 Mart 2011 tarihinde Serşah Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Hergün sevip yediğimiz ekmek, makarna, buğday gevreği, pilav gibi günlük yiyeceklerin sizi ciddi bir şekilde hasta edebileceğini düşünün. Evet böyle birşey var.  Sadece Amerika’yı göz alırsak şu anda çölyak hastalığı tanısı koyulmuş 3 milyon hasta bulunmakta. Çölyak hastalığı vücudun bir noktadan sonra glutene gösterdiği tepkidir. Bu durumun iyi yanlarından biri ise raflara gluten-free (glutensiz) ürünlerin doluşmasını sağlamıştır. Çölyak hastalığına sahip olan insanların glutenden kaçınmak dışında çok fazla çaresi olmamasına rağmen normal insanlar hayatlarındaki gluten seviyesini biraz düşürürek hem vücuttaki fazla kilolardan kurtulması sağlanabilir.*

Gluten Nerede Saklanır?

Gluten tahıl ürünlerinde ve buğdayda bulunan proteinin ismidir.

Ekmek, kurabiye, kraker, kek, pasta, makarna ve hatta çorbalarda ve bulyon küpleri bile glutenin saklandığı yerlere örnek olabilir.  New York’ta lisanslı bir diyetisyen olan Marlisa Brown çölyak hastalığına sahip olan insanların kesinlikle gluten içeren yiyeceklerden uzak durması gerektiğini belirtiyor..

Vücut İçinde Bir Savaş

Çölyak hastası bir insan gluten içeren herhangi bir madde yediğinde bağışıklık sistemi ince bağırsağa saldırır. Bunun sonucunda ise ince bağırsağınız hasar görerek vücut için gerekli olan vitaminleri alamaz. Hastalığık kilo kaybına, karın ağrısına, abdominal distansiyona (karın şişmesi), kabızlığa ve ishale neden olabillir.

Buna ek olarak çölyak hastalığına sahip olmadan gluten hassasiyete olan insanlarda vardır. Bunun semptomlarıda benzerlik göstersede aynı şey değildir. Şu anda gluten hassasiyeti olan 20 milyon insan bulunduğu tahmin edilmektedir.

Kilo Verme Büyüsü Değil *

Yukarıda  kilo verilebileceğini belirttiğimizde detaylarını yeterince açamamıştık. Uzmanlara göre kilo vermek hangi glutensiz yiyecekleri yediğimizle alakalı.

Brown’a göre eğer bir insan gluten diyeti yapmaya karar verip hayatındaki bütün gluten içeren yiyecekleri çıkarırsı evet o zaman kilo verebilir.

Ama çoğu gluten-free besinler vitamin ve mineral bakımından eksiktir. Yani gluten diyeti yapacaksanız bunu karabuğday, baklagiller, kurutulmuş meyveler gibi akıllı seçimler yaparak yapmalısınız.

Benzer yazı bulunmamaktadır.