Hangi Yaşta Nasıl Beslenmeli?

Bu yazı 05 Mayıs 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

“Beslenme sağlıklı olmadıkça, sağlıklı ve zinde bir yaşama sahip olmak zordur” diyoruz sürekli… Peki ama sağlıklı beslenme için nelere dikkat edilmelidir? Hayatın her safhasında büyük bir gereklilik olan düzenli beslenme için de hangi yaşlarda ne yenmeli, bilinmesi gereklidir. Yaş gruplarını, 20′li, 30′lu ve 40′lı yaşlar olarak ayırmak gerekirse, bu yaşlarda tüketilmesi gereken besinler şu şekilde özetlenebilir :

20′li Yaşlar

Bu yıllar, insanların en enerjik ve hareketli olduğu yıllardır. Harcanan enerji yüksek olduğundan ötürü, alınan enerjinin de o oranda yüksek olması gerekmektedir. Bu yıllardaki yanlış beslenme, ilerleyen yıllarda sağlık problemlerine neden olacağından, beslenme doğru bir şekilde gerçekleştirilmelidir.

Tarçın, brokoli, badem ve yeşil mercimek vücudun bu dönemde ihtyiaç duyduğu şeker, karbonhidrat, kalsiyum ve lif ihtiyacını ziyadesiyle karşılar. Bu besinleri gerektiği ölçüde tüketmeniz 20′li yaşlardaki beslenme düzeninin oturması için iyi bir tercih olacaktır.

30′lu Yaşlar

Bu yaşlarda ise beslenme düzeni ve zindelik üzerinde çok farklı değişkenler söz konusudur. Bunlar ise başlıca cinsiyet, yaş, fiziksel aktivitesi, sağlık sorunu olup olmaması gibi hususlardır. Bu dönemde tek tip beslenmeden kaçınılmalıdır. Ayrıca fiziksel aktivitelere de gereken önemi vermek, bu dönemde sağlıklı bir vücuda sahip olmak için gerekli niteliklerdendir. Ayrıca şeker ve alkol tüketimini de minimum seviyeye çekmekte yarar vardır.

Bu bağlamda beslenme programında prebiyotiklerin, beyaz mantar ve sebze çorbalarının bulunması, bu dönemde ihtiyaç duyulan besin kaynaklarının alınmasını sağlayacaktır.

40′lı Yaşlar

Bu yaşlarda ise beslenme son derece önemlidir. Kas ve kemik yapısının zarar görmemesi ve korunmasının yanı sıra bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi de oldukça büyük öneme sahiptir.

Bu ihtiyaçları karşılamak için ise; mor yiyecekler, keten tohumu ve badem yeterli olacaktır.