İyi Yağ, Kötü Yağ

Bu yazı 01 Mart 2011 tarihinde Serşah Namoğlu tarafından yazılmıştır.

İnsan vücudu hücreleri üretmek, sinirleri izole etmek ve D ve K vitaminleri gibi çoğu vitaminlerin doğru çalıştığındığından emin olmak gibi işler için sağlıklı yağlara ihtiyaç duyar. Ama bütün yağlar vücudumuz için yararlı değildir. Hatta bazı yağlar fazla alındığında bazı sağlık problemlerine neden olabilir.

Yağ Türleri

Sağlıkla yağlar üç kategoriye ayrılır;

  • Doymuş Yağlar

Ana kaynağı hayvanlar olmakla beraber tam yağlı süt ürünlerinde, hurma yağında ve kırmızı ette bolca bulunur. Doymuş yağlar vücudunuz için gereklidir. Günlük kalorilerinizi %10 doymuş yağlardan oluşmalıdır.

  • Doymamış Yağlar

Bu yağlar sağlıklı bir diyette en çok tüketmeniz gereken yağlardır. İki tür doymamış yağ vardır mono doymamış ve poly doymamış. Fındık, badem, susam, balkabağı çekirdeği, zeytin yağı, fıstık yağı ve kanola yağı mono doymamış yağlara örnektir. Bunun yanında balık, mısır yağı, ayçiçeği bol miktarda poly doymamış yağ içerir.

  • Trans Yağlar

Bu yağlar belkide en çok isteyip hiç yememeniz gereken yağlardır. Çoğu doymamış yağ oda sıcaklığında sıvıdır ve bu yağları katı yapmak için besin üreticileri yağlara hidrojen katarlar. En çok trans yağ genelde margarinde ve fırınlanmış ürünlerde bulunur.

Sağlıksız Yağların Zararları

Sağlıksız yağların fazla olduğu bir yemek yemek, vücutta şu etkiyi oluşturur;

  • Kan damarları daralır.
  • Kan basıncı yükselir.
  • Trigliserit seviyeleri yükselir. Yüksek trigliserit seviyeleri kan basıncının artmasına, diyabete ve baska kalp hastalıklarına neden olur.

Yağların Yararları

Doymuş yağları bitkilerden gelen doymamış yağlarla değiştirerek LDL ve trigliserit seviyelerini azaltabiliriz.

Yakın zamanda yapılan araştırmaların sonuçlarına göre beyaz ekmek, beyaz pilav gibi yüksek miktarda karbonhidrat içeren yiyecekleri daha sağlıklı olan balık ve fındık gibi yemeklerle değiştirmek LDL (Kötü kolestrol) seviyesini düşürerek HDL (İyi kolestol) seviyesini yükseltir. Araştırmalar aynı zamanda iyi yağlar içeren yiyeceklerin;

  • Kan basıncını düşürdüğü
  • Kalp hastalıkları riskini düşürdüğü
  • Yağ seviyesini yükselttiği görülür.

Eğer akıllıysanız bir sonraki yemeğinizde doymamış yağ ağırlıklı yiyecekler yiyin.