Izgaralar Kanser Sebebi mi?

Bu yazı 01 Mayıs 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

İnsan sağlığı üzerine yapılan araştırmalar, çağımızın en büyük hastalıklarından biri olan kanserin sebepleri arasında beslenme ile ilgili yanlış tercihlerin de yer aldığını göstermektedir.

İnsanlar, hazır gıdalar ile beslenmeye başladığından beri artan kanser vak’alarının sayısı, insanların kafasında hazır gıdalarda bulunan ve ‘içindekiler’ kısmında yazmayan gizli maddelerle ilgili yeni şüphelerin ortaya çıkmasına sebep oldu.

Kanser Yapan Besinler

Öte yandan kanser yapan besinler arasında kimilerine göre ızgaralar da yer alıyor. Yalnızca hazır gıda ve katkı maddelerini kanserojen madde olarak nitelendirmeyen kimi uzmanlar, aynı zamanda çok miktarda tüketilen ızgarada pişirilen besinlerin de kanserojen etkiye sahip olduğunu belirtiyor.

Izgara Kanser Yapar Mı?

Peki ama ızgara kanser yapar mı? Bu sorunun ilk etaptaki cevabı:”Hayır”. Doğrudan kanser sebebi değildir ızgaralar. Fakat kanser riskini artırıcı etkiye sahiptirler. Normal şartlarda ızgara, kanser sebebi olmasa da tavuk, biftek, balık gibi etkler ızgarada pişirilirken ateş ve kömür üzerine düşen yağlar sonucu ortaya çıkan duman kanserojen etkiye sahiptir. Bu sebepten ötürü ızgaralar için dolaylı da olsa kanser sebebi ya da en azından kanser aracı olduğu söylenebilir.

Öte yandan kanserojen etkiye sahip ızgaraların bu etkisini ortadan kaldırmak ya da en azından bu etkiyi azaltmak mümkün. Izgara yapılacak etler pişirilmeden önce marine edilirse, etlerdeki yağın kömür ateşine düşmesi sonucu ortaya çıkan dumanın kanserojen etkisi azalıyor.

Izgaranın Etkisi Nasıl Azaltılır?

Tabii ki ızgaranın kanserojen etkisini ortadan kaldırmak için farklı yöntemler de mevcut… Etler önce mikrodalga fırında pişirilip, ardından mangalda çevrildiği taktirde etlerin bu etkisi ortadan kalkıyor.

Yani her durumda da beslenme gerçekleşiyor, insanın karnı doyuyor. Fakat kimi beslenme çeşitleri sağlık açısından büyük riskler içeriyor; kansere varan hastalıklara sebebiyet veriyor, kimi de son derece sağlıklı bir beslenme şekli olarak gerçekleşiyor.

Sağlıklı beslenip, sağlıklı yaşayanlardan olmanız dileğiyle…