Kadınlar İçin Vitaminler

Bu yazı 30 Ocak 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Kadınlar menopozdan sonra çeşitli vitaminlere ihtiyaç  duyarlar ve yaşlanma devam ettikçe multivitaminlere ihtiyaç duyarsınız.

Yapılan araştırmalar sonucunda multivitaminlerin yaşlı kadınlarda kalp hastalığı ve kansere çok fazla engel olmadığı gerçeğini göstermiştir. Ne olduğunu bilmediğiniz besinlerle beslendiğiniz taktirde iç kalp hastalıkları, kanser, diyabet ve osteoporoz hastalıklarına yol açar. Multivitaminlerin yaşlı kadınlar üstündeki etkisi hala tartışılmaktadır.

Vitamin toplumda bilindiğinin aksine her derde deva değildir. Bu teori beslenme uzmanları tarafından ortaya konulmuştur.

Kadınlar Hangi Vitaminlere İhtiyaç Duymaktadır?

Kalsiyum : Bir kadının günde 1000-1500 miligram arasında kalsiyum ihtiyacı vardır. Süt, soya ürünleri, portakal suyunda kalsiyum bol miktarda bulunmaktadır. Kadınlar yaşlandıkça kemik kütlesi azalmaktadır. Bu nedenle, kadınların osteoporoz riskini azaltmak için günlük kalsiyum gereksiniminin daha çok olacağı görülmektedir.

D Vitamini : Aslında güneş D vitaminini absorbe eder ve vücut sağlığı için sakıncalıdır. Yaşlı kadınlar normal bir insan daha çok D vitaminine ihtiyaç duymaktadır. Günde 1 bardak süt içmeniz sizin için çok yararlı olacaktır.

Demir : Her insanın olduğu gibi kadınlarında demir ihtiyacı vardır. Et, tavuk, fasulye, yumurta gibi besinlerde demir bulunmaktadır. C vitamini demir emilimini arttırır.

Folik Asit : Hamile kadınlar folik asite daha çok ihtiyaç duyarlar. Folik asit, portakal suyu, fasulye ve yeşil sebzelerde bulunabilir. Folik asit günümüzde en çok tüketilen ekmekte de bulunmaktadır.

B6 Ve B12 Vitaminleri : Kadınlar yaşlandıkca B vitaminlerine ihtiyaç artar. B6 ve B12 vitaminleri kırmızı kan hücresi oluşumu için önemlidir. Sinir hücrelerine de yararları bulunmaktadır. Bu vitaminler için detaylı bilgiyi besin piramidleri konusunda bulabilirsiniz. Önümüzdeki günlerde detaylı bilgiler vereceğiz.

Omega-3 Yağ Asitleri : Bu yağ asitleri kalp sağlığı için önemlidir. Östrojen hormunu içinde yararları bulunmaktadır. Yağlı balık, somon ve ton balığı gibi besinlerde bulunmaktadır.

Eğer yaşlı bir kadın iseniz çok fazla demir ve multivitaminlere ihtiyacınız var demektir. Daha fazla bilgi almak isterseniz Kadın Sağlığı Merkezlerini ziyaret edebilirsiniz.