Kafein ve Nikotin: Uyku Sorunlarının Kaynağı

Bu yazı 28 Ocak 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Kafein ve nikotinin yan etkileri vardır. Bunlardan birisi de uykusuzluk sorunudur. Kahve ve sigara da uykusuzluk yapmaktadır. İş yerinde üzerinize çok fazla sorumluluk almak, aşırı derecede internette gezinmek ve ya televizyon izlemekte uykusuzluk sorunu yaratmaktadır. Kafein ve nikotin bu uyku sorunlarının dozunu arttırmaktadır.

Kafein Ne Zaman Etkisini Gösterir?

Hemen hemen her sokak köşesinde kahve içeçebileceğimiz bir yer vardır. Aslında Ulusal Uyku Vakfı’nın göre, kafein dünyada en popüler içecek olarak da adlandırılmaktadır. Kafein bazı alkolsüz içeceklerde, çikolatada, çayda, ilaçlarda gibi yiyecek ve içeçeklerde bulunur. Vücudumuz uykuya ihtiyaç duyduğunda, kafein adrenalin salgılanmasını tetikleyerek vücudumuzda bir hareketlenme ortaya çıkartır. Böylece uykumuz kaçar. Bu salgılanan adrenalin 15 dakika içerisinde kana karışır.

Kafein Uykusuzluk Yapar Mı?

Ancak tüm haberleri iyi değil. Kafein vücudunuza girdiği zaman 6 saat boyunca işlem göstermektedir. Yani kafein çok uzun süre uykusuzluğa da neden olabilir. Kafein tüketimi normal bir insan günde 250 miligramdır. Bu da günde 3 ile 8 bardak arası kahveye denk gelmektedir. Günde 500 miligram kafein tüketilmesi aşırıya kaçmaktadır. Kafein sık sık idrar boşaltma olayınada neden olmaktadır. Kafein bağımlılık yapmaktadır. Bulantı, kalbin hızlı atması, baş dönmesi ve ağrısı yapmaktadır. Vücutta bunun gibi sorunlar olduğunda günlük kafein miktarınızı azaltmanızı öneririz.

Nikotin uykusuzluğa neden olabilir. Örneğin sigarada nikotin bulunmaktadır. Sigara içtiğiniz taktirde uykusuzluk sorunu ve ya aşırı uyku sorunu yaşayabilirsiniz. Araştırmalar sigara içenlerin daha fazla zamanda ve hafif şekilde uykulu olduğunu, sigara içmeyenlerin ise az zamanda daha derin uykuda olduklarını göstermiştir. Gündüz vakitlerinde nikotin vücuda girer. Gece yatmaya hazırlanırken nikotin kana karışır ve uyku düzeninizi bozar. Ayrıca bilim adamları sigara içenlerin öğle vaktinde de uyuyakalabileceğini vurgulamıştır. Bu maddelerin tüketimini en az seviyede tuttuğunuz taktirde uykusuzluk sorunlarının bir kısmının önüne geçmiş olursunuz.