Kefir Nedir, Yararları Nelerdir?

Bu yazı 04 Mayıs 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Yıllardır faydaları bilinerek veya bilinmeyerek, insanlar tarafından tüketilen ve en sağlıklı besinler listesinin ilk sıralarında yer alan kefir, aslında çok da ön planda olmayışına karşın, oldukça yüksek miktarda tüketime sahip bir besin. Sağlıklı bir yaşam için sağlıklı beslenmenin gerekliliğinden sürekli bahsediyoruz… İşte kefir de, sağlıklı beslenme şartının yerine getirilmesi için son derece gerekli bir besindir. Aynı zamanda uzun yaşamak isteyenler için de iyi bir yardımcı olacaktır çünkü hücrelerin çok sık yenilenmesine sebep olan bir besindir.

Kefir Nedir?

Görünüş itibarı ile beyaz ve kıvırcık şekilli bir besindir. Biraz da lahanayı andıran görüntüsü vardır. Aslında et yemeklerini çok seven bir toplum oluşumuzdan ötürü fazla kefir tüketimi görülmese de, çok eski zamandan beri tüketimi gerçekleştiği için kültürümüzde önemli bir yeri vardır.

Kefirin Yararları

Sağlık açısından faydalı prebiyotiklerin yüksek miktarda bulunduğu kefir, bağışıklık sistemini güçlendirici bir etkiye sahip. B12 ve fosfor bakımından da oldukça zengin olan kefir, birçok besinde bulunmayan bu vitaminleri içerdiğinden ötürü de ayrı bir öneme sahiptir. Hem sinir sistemi, hem de kemikler için oldukça yararlı vitamin ve mineraller barındıran kefir, bu sebepten ötürü çok yararlı bir besindir. Kemik sağlığını olumlu etkilediği için çocuklarda bol miktarda tüketildiği taktirde kemik gelişimine de çok büyük katkı sağlar. Çocuk yaşlarda kefir tüketimi gözlenen kişiler üzerinde yapılan araştırmaya göre bu kişiler ilerleyen yaşlarda kemik hastalıklarında yakalanma riski bakımından oldukça düşük seviyede…

Sebzelere Ağırlık Verin

Sağlıklı bir yaşam istiyorsanız lifli besinlere ağırlık vermeniz gerektiğini unutmayın. Yani sebze tüketimini üst seviyede tutun… Bu besinlerden biri olan kefir de hem düşük kalorili oluşu, hem de son derece sağlıklı oluşundan ötürü bol miktarda tüketilmesi gereken sebzelerden biridir.