Kolesterolünüz Yüksekse Kaçınmanız Gereken Besinler

Bu yazı 05 Ocak 2011 tarihinde Onur Bacanlı tarafından yazılmıştır.

Eğer kolesterolünüzü daha düşük bir seviyeye indirmek istiyorsanız bazı yiyeceklerden kaçınmak sizin bu amacınızı gerçekleştirmek için çok önemlidir.

Trans yağ asitleri ve doymuş yağlardan kaçınmak size kolesterolünüzü düşürmekte yardım eder. Diyet alışkanlıklarınızın kolesterol düzeylerinde çok büyük etkisi olacaktır ve kolesterolünüzü yüksek tutacak yemeklerin farkında olmalısınız.

Fast Food

Fast Food

Kolesterolünüz yüksekse fast food yemekten kaçınmalısınız. Çok yoğun lipoprotein olan iyi kolesterolü düşürüp az yoğun lipoprotein olan kötü kolesterolü yükselten trans yağ asidinden yüksek oranda içerir.

Fast food zincirlerinin, yemekleri trans yağ kaynağı olan kısmen hidrojenize edilmiş bitkisel yağda kızarttıkları için kötü bir ünü var. Birçok fast food zinciri trans yağ içermeyen yemekler yapmak için efor sarf etti. Ancak maalesef ki hala her fast food restoranına gittiğinizde her yemek için yemeden önce besleyici değerleriyle ilgili bilgi almanız gerekiyor. Ayrıca fast foodlarda yediğiniz yemekler hidrojenize edilmiş yağda kızartılmasa bile çok fazla miktarda doymuş yağ içerir.

Doğmuş yağda kolestrolünüzü yükseltebilir.

Tatlılar

Tatlılar

Çoğu tatlı kolesterolünüzü yükseltebilir.

Kekler, pastalar, kurabiyeler gibi tatlılar içerdikleri trans yağlardan dolayı kaçınmanız gereken besinler arasında yer alır. Pennsylvania Üniversitesi’ne göre fırında yapılan tatlılarda diğer yemeklere oranla daha çok trans yağ bulunuyor.

Birçok tatlı, trans yağ değerini arttıran ve sık sık yendiğinde kolesterolü yükselten margarin veya katı yağ içeriyor. Fast food gibi tatlılar da trans yağ içermeseler bile çok fazla doymuş yağ ve şeker içerir.

Gazlı İçecekler

Gazlı İçecekler

Yüksek fruktozlu mısır pekmezi ile tatlandırılan gazlı içecekler kolesterolünüz için iyi değildir.

Çoğu gazlı içecekte de yüksek fruktozlu mısır pekmezi birincil bileşendir.

Buffalo Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar yüksek fruktozlu mısır pekmezi tüketiminin kolesterolü yükselttiğini doğruluyor. Colmbia Üniversitesi de bunu doğrulayıp yüksek fruktozlu mısır pekmezi içeren çok fazla işleme tabi tutulmuş yiyeceklerden ve içeceklerden uzak durmanızı öneriyor.

Diyet gazlı içecekler kolesterolünüz için daha az zararlı seçimler olabilir. Ancak yine de siz her türlü gazlı içecekten kaçının çünkü diyet gazlı içecekler de canınızın şekerli yiyecekler istemesine neden olur.