Potasyum Kaynakları

Bu yazı 07 Şubat 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Potasyum hakkında bütün gerçekleri öğrendikten sonra asıl potasyum kaynaklarını hakkında bilgi edinin. Bu konu size yardımcı olacaktır.

Hepimiz günlük yaşantımızda besinler tüketiriz. Bu besinlerin çoğunda potasyum mevcuttur. Potasyum bir mineral olup sağlık bir yaşam için şarttır. Görevi; “Vücuttaki su dengesini düzenler ve kalp rahatsızlıklarını önlemeye çalışır.”

Eğer vücudunuzda potasyum bulunuyorsa; bir elektrik yükü taşıdğınız ve bir elektrot olduğunuz anlamına gelir. Bu kan kimyanızı düzenlemek için gerekli bir özelliktir. Potasyum ayrıca kemik gelişiminde, proteinlerde, kas gelişiminde de rol oynar.

Potasyuma Ne Kadar İhtiyacımız Var?

Potasyum kazanmak için özellikle tüketilmesi gereken besinler bulunmamaktadır fakat gıdasal besinler bu ihtiyacınızı karşılayacak düzeydedir.

  • Böbrek Hastaları İçin Kan : Böbrek hastaları normal bir insan daha fazla potasyuma ihtiyaç duyarlar. Böbrek hastalıklarının büyük bir kısmı da potasyumdan dolayı kaynaklanmaktadır. Bu nedenle böbret hastalarının sık sık doktora gidip potasyum seviyelerini kontrol ettirmeleri  gerekmektedir.
  • İnsanlarda Yüksek Kan Basıncı : Vücuttaki kan basıncının artması potasyum seviyesinin düştüğü anlamına gelir. Potasyum seviyeniz düştüğünde ishal olursunuz ve iştahınız kesilir. Yorgunluk, sık sık kramplar, güçsüzlükte potasyum eksikliğinden doğan belirtilerdir. Eğer yüksek tansiyon sorunuz var ise bu önerileri dikkate almayın ve hemen doktorunuza başvurun.

Gıdalarda Potasyum Seviyeleri

Bir insan günde 250 miligram potasyuma ihtiyaç duymaktadır. Potasyumun en fazla bulunduğu yiyeceklerden birisi muz meyvesidir. Kavun, pancar, incir, tatlı, sulu kavun, portakal suyu potasyum bakımından zengindir. Potasyum içeriği yüksek olan diğer gıdalar; patates, soya ürünleri, süt ve ürünleri, et