Yanlış Beslenme ve Obezite

Bu yazı 15 Nisan 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Yetersiz ve dengesiz beslenme ile birlikte çocukluk döneminden itibaren kazanılan yanlış beslenme alışkanlıkları, yanlış besin seçimleri ileriki yaşlarda başta obezite olmak üzere birçok hastalığa sebep olmaktadır.

Vücut ağırlığının normalin üzerinde olması olarak tanımlanan şişmanlık (obezite ) vücutta yağ dokusu oranının yükselmesiyle başlar ve sürekli artarak hem normalin üzerinde bir vücut ağırlığına hem de birçok hastalığın tetiklenmesine sebep olur.

Şişmanlık uzun süren bir enerji dengesizliği sonucudur. Bunun belli başlı nedenleri; fazla yeme, fiziksel hareket azlığı, psikolojik bozukluklar, metabolik ve hormonal bozukluklar ile kalıtımsal faktörlerdir.

Şişmanlık Neden Tehlikeli

Şişmanlığın kendisi bir sağlık problemi olduğu gibi doğrudan ve dolaylı olarak pek çok sağlık probleminin oluşmasına da yol açan bir durumdur. Şişmanlık solunum güçlüğü, iskelet ve kaslara eklenen ağır yük sonucunda düztabanlık, diz ve kalça artrozları, varisler ve varis yaraları, fıtık vb. sağlık problemlerinin yanında şeker hastalığı, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, karaciğer yağlanması, gut hastalığı, safra kesesi taşları vb. pek çok hastalığın oluşmasında önemli bir risk faktörüdür.

Günümüzde dünyanın hemen hemen tüm bölgelerin de obezite prevalansı artmakta, bu durum sadece yetişkin erkek ve kadınları değil çocukları ve gençleri de etkilemektedir, birçok hastalığın oluşmasıyla yaşam kalitemizin oldukça düşmesine sebep olmaktadır, bu yüzdendir ki dengeli beslenme obezite’yi engellemekte ve yaşam kalitemizi arttırmakta büyük önem taşımaktadır.