Yaz Meyveleri ile Zayıflama ve Kalori

Bu yazı 15 Mayıs 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Metabolizmayı hızlandıran meyveler sayesinde yaz aylarında da kolaylıkla kiloe verebilirsiniz. Kilo vermek isteyenler için en fazla tüketilmesi gereken yaz meyverini aşağıda bulabilirsiniz :

  • Çilek ile Kilo Verme : Zayıflatan meyveler arasında hem antioksidan bakımından, hem de C vitamini bakımından zengin meyvelerin başında yer alan çilek, bol miktarda adiponektin hormonu içerir ki bu hormonun yağ yakıcı özelliği vardır.
  • Mavi Çilek ile Kilo Verme : Antioksidan bakımından en zengin meyve olduğunu söyleyebiliriz mavi çileğin. İçinde aynı zamanda C vitamini, flavonoidler, antioksidanlar ve de bitkisel asitler bulunur.
  • Mürdüm Eriği ile Kilo Verme : Zayıflamak isteyenler için mükemmel meyvelerden biri olan kurulmuş erik, potasyum bakımından bir hayli zengindir. Aynı zamanda vitamin ve mineral bakımından da çok zengindir.
  • Kabak ile Kilo Verme : Sıfır kolesterol ve yağ içeren kabak, zayıflamak için en fazla tercih edilen besinler arasında yer almaktadır. Bir porsiyonunda 30 kalori bulunur ve kolesterol ile yağ da içermez.
  • Biber ile Kilo Verme : Hem kırmızısı, hem de yeşili kilo vermek için kullanılır. Yağ yakıcı bitkisel enzim özelliğini içindeki kapsaisinden almaktadır. Biber hapları içerisinde sıkça kullanılma nedeni de budur.
  • Mango ile Kilo Verme : Mango ile ilgili olarak yapılan araştırmalara göre 1 ayda, mango ile 12 kilo vermek mümkün. Bir porsiyonunda 50 kalori bulunan mango içerisinde yağ yakıcı ve metabolizmayı hızlandırıcı enzimler bulunur. Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde de önemli etkisi vardır.
  • Pancar ile Kilo Verme : B vitamini açısından zengin ve düşük kalorili bir besin olan pancar, hem salatalarda kullanılabilir, hem de suyu içilebilir… Pancar suyunun iştah kesici özelliği de bulunmaktadır.
  • İncir ile Kilo Verme : Obezite rahatsızlığı olanların rahatlıkla kullanabileceği incir, lif bakımından çok zengir bir meyvedir. Aynı zamanda iştah kesici ve tok tutucu özelliği vardır.