Zeytinin ve Zeytinyağının Yararları

Bu yazı 22 Mayıs 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Zeytin… Kilo vermek isteyenlerin gözdelerindendir… Çoğumuz, zeytinyağının yararlarını biliriz fakat zeytin; zeytinyağının kaynağı olmasına karşın onunla ilgili olarak sanki hiçbir yararı yokmuş gibi bir düşünce hasıl olmuştur. Halbuki zeytinin yararları da zeytinyağının yararları ile aynıdır. Tabii salata ve yemeklerde yağ olarak kullanamıyor oluşunuzu bir zarar olarak saymazsanız, zeytinin herhangi bir zararı da yoktur :)

Zeytinin Yararları

Zeytinde bulunan doymuş yağ asitleri sayesinde kalp sağlığınız iyi yönde etkilenir. Kalp sağlığını korumasının yanında kötü kolesterol (LDL) seviyesinin de düşmesini sağlar.

Yapılan araştırmalara göre zeytinyağı tüketimi, herhangi bir diyet ya da egzersiz programı takip edilmese dahi ayda 1 – 2 kilo vermeye olanak tanıyor. Çünkü zeytinyağında bulunan doymuş yağ asitleri, vücudun yağ depolama kapasitesini büyük oranda azaltıyor. Yağ depolanmayınca da haliyle kilo alma etkinliğiniz azalıyor.

Zeytinyağının Yararları

Zeytin ve zeytinyağı, E vitamini, katenoidler, ve polifenik maddeler bakımından oldukça zengin olduğundan ötürü birçok açıdan sağlığa çok yararlı özelliklere sahiptir.

Özellikle son 50 yılda yapılan araştırmalar sonucu kilo verme etkinliğini artırdığı da tespit edilen zeytinyağı da, tıpkı zeytin gibi çok açıdan faydalıdır.

Siz de kilo vermek istiyorsanız, bitkisel zayıflama yöntemleri diğer yöntemlere oranla daha az risk içerdiğinden, zeytin ve zeytinyağının faydalarını bilerek bu besinlerden yararlanmanız, diyet esnasından bu besinleri yeterli ve gerekli ölçülerde tüketirseniz, kilo verme sürecinizden aldığınız verimi daha da artırabilir, kısa süre içerisinde hedeflediğiniz kiloya ulaşabilirsiniz.

Antioksidan özelliğinin yanı sıra, vücudun yağ tutmasını önleyici özelliklere sahip besinlerin yanı sıra düzenli olarak yapacağınız egzersizler sayesinde verdiğiniz kiloların kalıcılığını sağlayabilir, kas kütlenizin korunmasına da olanak tanımış olursunuz.