Acıkmadan Yemek Yemeyin

Bu yazı 10 Mart 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Can sıkıntısından yemek yeme arzusunun artığı durumlar vardır… Fakat bu gibi durumlarda insanlar kendilerini frenlemeyi bilmelidirler. Sıkıntı, stres gibi nedenlerden ötürü yemek yemeden önce bir kez daha düşünmek, gerçekten fiziksel açlık yaşanmıyorsa yemek yememek gerekmektedir.

Beslenme alışkanlıklarımız, çoğu zaman sağlığımıza zarar verecek şekildedir. Çünkü kimi zamanlarda yemek yeme arzusunun asıl sebebi fiziksel açlıktan ziyade duygusal açlıktır ki bu da genel itibarı ile kilo almaya neden olur. Sonuç olarak da kilo vermek için diyet yapılır ve ek olarak farklı egzersizler uygulanır…

Bu kadar çabanın en büyük nedenlerinden biri, belirttiğimiz üzere duygusal açlıktır. Kilo alma nedenleri ile ilgili bir liste yapılsa, bu listenin ilk sıralarında yer alacak olan “duygusal açlık”, sağlıksız beslenme hususundaki en büyük etkendir.

Peki açlık çeşitleri nasıl tespit edilir?

Farkında olmadan yiyorsanız,

Yedikten sonra suçluluk duyuyorsanız,

Etrafta gördüğünüz tüm yiyecekler, iştahınızı mı açıyor?

O zaman bunların sebebi yüksek ihtimalle duygusal açlıktır. Kurtulmak için yapmanız gerekenlerin başında ise öfkenize hakim olmak geliyor… Kendinizi stresten uzak tutun, değiştiremeyeceğiniz şeyler için üzülmekten vazgeçin.