Açlığın Sebepleri

Bu yazı 24 Şubat 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Açlık hissi, çoğu insanın başına dert olmakta… Özellikle hazır gıdalarla beslenme furyasının yoğun olarak hissedildiği günümüzde, açlık sonrası yapılan şey genel anlamda “yemek yemek” olacağından ötürü tüketilen besinler sağlıklı olmadığında kilo verme arzusu da baş gösterecektir. Fakat açlığın sebepleri ele alındığı ve irdelendiği taktirde, alınması gereken önlemler de bilineceğinden, bu durumun önüne geçilebilir…

Vücudumuzun %70′i sudur. Yani su, son derece önemlidir bizler için ve bazen susuzluk, açlık ile karıştırılabilmektedir. O yüzden açlık hissettiğinizde ilk yapmanız gereken su içmek olsun. Devamı taktirde, yemek yiyebilirsiniz.

Bir diğer açlık sebebi ise konserve yahut hazır gıdalar tüketmektir. Bunların içeriğindeki birçok kimyasallar, açlık hissi vermektedir. Ve beslenme, hazır gıdalar sayesinde kısır döngü halini alıyor. Sürekli yiyip, yedikçe acıkma…

Ayrıca kahvaltı eksikliği de gün boyu hissedilecek olası bir açlığın belirtisi de olabilir. Zira kahvaltı gerçekten de çok önemlidir ve eksik edilmemelidir.

Stres de vereceğimiz son örnek açlık sebepleri ile ilgili. Bir çok diyette stresten uzak durma önerilir. Sebepsiz değildir bu aslında. Çünkü stres de bir açlık sebebidir.