Akşam Yemeği ve Kalori

Bu yazı 28 Ocak 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Kilo vermek, hangi besinde kaç kalori olduğunun takibini yapmaya çalışmak, günlük kalori ihtiyacı ile ilgili araştırma yapmak ve benzeri eylemlerden yoruldunuz mu? O zaman kahvaltı, öğlen yemeği ve akşam yemeği önerileri sayesinde kalori vermek artık daha kolaylaşacak… Daha doğrusu kalori vermekten ziyade, düşük kalori ile besleneceğinizden ötürü kalori vermeye çalışmayacaksınız artık. Kahvaltı ve öğlen yemeğini önceki iki yazımızda açıklamıştık. Şimdi de akşam yemeği tavsiyeleri sayesinde düşük kalorili beslenme ipuçları vereceğiz.
Etlerinizi yağsız pişirin… Zaten kendi yağı olan etlere ekstra yağ ekleyerek aldığınız kalori miktarını artırmanın haricinde bir şey yapmamış olursunuz. Et, tavuk ve balıkların yağsız olanlarını tercih edin. Margarin kullanmaktan vazgeçin. Yemek, salata ve çorbaların servisi esnasında üzerinde biriken yağları aldıktan sonra servis edin.

Ekmek ve yemeklerin porsiyonlarını kesinlikle küçültün. Çünkü büyük tabaklarda servis edilen yemeklerde “bitirmem lazım” düşüncesi oluştuğu için yüksek kalori tüketimi gerçekleşiyor ki bu da yakılmadığı takdirde kilo olarak birikiyor. Tavuk derisinden uzak durun; yüksek kalori içerir. Ana yemeklerin yanında bol yağlı garnitürlerden ziyade yağsız olanları tercih edin. Bu sayede sağlıklı beslenecek, kalori yakma ihtiyacı hissetmediğinizi farkedeceksiniz.