Badem ile Zayıflama

Bu yazı 17 Mart 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Sağlıklı beslenme üzerinde duruyoruz son zamanlarda… Özellikle doğal gıdalarla beslenmenin yararlarına dair yazılar yayımlıyoruz çünkü ciddi manada doğal besinlerle düzenli olarak beslenen kişilerde sağlık problemleri oluşması riski çok çok azalmaktadır. Zaten doğal besinler sağlık açısından birçok fayda içerdiklerinden ötürü, düzenli tüketildiği taktirde sağlık problemleri yaşama ihtimali minimum seviyede olacaktır.

Bu bağlamda doğal besinler ile ilgili olarak Amerika’da yapılan bir araştırma sonucuna göre 10 hafta süresince günde iki avuç badem yiyenlerde tokluk hissi oluşmakta. Bu sayede obezite hastalığı olanlar, kilo vermek isteyenler, günde iki avuç badem yedikleri taktirde kilo verme etkinliğini artırabilirler.

Yıllık Bilimsel Obezite Toplantısı esnasında, Boston’da yapılan açıklama ile basına duyurulan araştırma sonuçlarına göre iki gruba ayrılan 20 kadın üzerinde yapılan bademin etkileri ile ilgili araştırmada 1. grup  badem tüketirken, 2. grup badem tüketmedi. 1. gruptaki kadınlarda daha fazla tokluk gözlenirken, 2. gruptaki kadınlar daha fazla açlık yaşadı… Yani badem zayıflatmıyor fakat tokluk hissi sağlayarak açlığı engelleyici etki gösteriyor ve bu sebeple de kilo vermek isteyenleri için eşsiz öneme sahip besinler arasında yerini alıyor…