Besinler ve Yararları : Yumurta

Bu yazı 06 Mart 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Anne sütünü saymazsak yumurta, vücudun ihtiyaç duyduğu tüm besin kaynaklarına sahip tek besindir. Sağlıklı beslenme ve önemi ile ilgili yazdığımız bir çok yazıda, yumurtanın yararları, satır aralarında olsa da bulundu. Fakat bu yazıda, sadece yumurtanın faydaları ile ilgili bilmeniz gerekenlere değineceğiz…

Besinler içerisinde en yüksek miktarda protein içerenlerden biri olan yumurta, adeta bir protein deposudur. Sindirilme oranı son derece yüksek olan yumurtadaki bu proteinler, insan vücudu tarafından üretilmemekte, bu proteinlerin dışarıdan; besinler aracılığı ile alınması gerekmektedir. %100′e yakın bir kısmı vücut tarafından kullanılmaktadır.

Uzmanlar, özellikle çocuklarda, büyüme ve gelişme için yumurta tüketiminin son derece büyük önem arz ettiğini belirtmekteler. Vücudun ihtiyacı olan proteinin sağlanması için en ideal besin olarak yumurta öngörülmektedir.

Başta A, B, E, D olmak üzere birçok vitamin içeren yumurta, özellikle A, B, E, D vitaminlerinin miktarı açısından son derece zengindir. Vücuda alınan kalsiyumun kullanılması için gerekli olan D vitamini oksidasyonu önleyici etkisinden ötürü E vitamini açısından zengin olan yumurta, sağlık için son derece yararlıdır ve düzenli beslenme şeklini benimsemiş kişilerce mutlaka tüketilmelidir.