Besinlerin Kalori Miktarları

Bu yazı 21 Ocak 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Kalori, bilindiği gibi her besinde farklı oranlarda bulunur. Bunun takibini yapmak için daha önce de belirttiğimiz üzere kalori cetvelleri iyi bir seçenek olacaktır.

Besinlerin kalori miktarlarını öğrenmek için kullanılan kalori cetvelleri, hangi besinde kaç kalori olduğuna dair bilgiler içermektedir. Besinlerin kalori miktarları sürekli farklılık gösterdiğinden, kalori cetveli ile takip edilmedikçe düzenli beslenme noktasında çeşitli problemlerin yaşanması kaçınılmaz olacaktır.

Özellikle et ürünlerinde yüksek miktarda kalori bulunduğundan, sadece et ürünleri ile beslenen kişilerin, aldıkları kalorileri yakamamaları durumunda kilo almaları kaçınılmaz olacaktır. Ya da sadece sebzelerle beslenen biri, gerektiği miktarda kaloriyi yüksek ihtimalle alamayacağından sağlık problemleri yaşayacaktır… İşte bu gibi durumlarla karşılaşmamak için kalori cetvelleri ile besinlerin kalori miktarlarının takibi yapılarak, günlük kalori miktarı belirlenmeli, bu doğrultuda düzenli beslenilmelidir. Aksi halde ya çok şişman ya da fazlasıyla zayıf bir vücuda sahip olunur.

Son olarak; beslenme planı yaparken mutlaka bir uzmandan yardım alın. Sadece bir besin grubu ile beslenmek sağlık açısından olumsuz durumlara yol açacaktır.