Çocuklar İçin Sağlık Üçgeni

Bu yazı 13 Ocak 2011 tarihinde Onur Bacanlı tarafından yazılmıştır.

Sağlık rahat hareket etmenizi sağlayan ve kendinizi iyi hissettiren temel faktördür. Sağlık üçgeni ne kadar sağlıklı olduğunuzu ölçmeniz için kullanabileceğiniz yollardan biridir.

Sağlık üçgeninin 3 önemli noktası ise; sosyal sağlık, fiziksel sağlık ve zihinsel sağlıktıe. Maksimum sağlık seviyesi için bu 3 parça arasında bir denge kurulmalıdır.

Sosyal Sağlık

Sosyal sağlık insanlarla ve çevrenizle etkileşimini sağlamanın yollarından biridir. Bu etkileşim yaşıtlarla, aile üyeleri veya toplumdaki diğer insanlarla olabilir.

Sosyal sağlık aynı zamanda sağlık önlemleri almanızda da size yardımcı olur. En iyi sosyal sağlık seviyesine ulaşmanız için kendinize güveninizi arttıracak ve sizi mutlu edecek arkadaşlıklar edinmelisiniz.

İyi temellere dayanan aile ilişkileri de sağlığınız için önemlidir. Sağlıklı sosyal etkileşim için ihtiyacınız olduğunda etrafınızda destek alabileceğiniz arkadaşlarınız olmalı ve arkadaşlarınızla fikir ayrılığına düştüğünüzde hemen sinirlenmek yerine onları dinlemelisiniz.

Fiziksel Sağlık

Fiziksel sağlık, vücudunuzun fonksiyonlarını eksiksiz bir şekilde yerine getirmesini sağlar. Fiziksel sağlığın sağlanması için beslenme, egzersiz, uyku ve kilo denetimi gibi birçok faktör etkilidir.

İyi bir fiziksel sağlık seviyesini sürdürmek için düzenli bir şekilde egzersiz yapmalısınız. Bu size enerji verir, hastalıklarla mücadele etmenize yardımcı olur, kilonuzu ayarlar ve kandinize güveninizi arttırır. Aynı zamanda ihtiyacınız olan besin ve vitaminleri alabildiğiniz dengeli bir diyete başlayın.

Günde 8-9 saat uyumak da vücudunuz için büyük önem taşır. Günlük enerjinizin doğru kullanılmasını, koşarken en yüksek performansınızı vermenizi, kolayca odaklanabilmenizi ve mutlu olmanızı sağlar. Ek olarak da kilonuzu istikrarlı bir şekilde devam ettirmelisiniz.Böylece kalp hastalıkları ve diyabet geçirme riskiniz azalır. Kilonuzu da düzenli bir diyet ve egzersizle dengede tutabilirsiniz.

Zihinsel Sağlık

Zihinsel sağlık günlük stresle micadele etmenizi kolaylaştırır. Zihinsel sağlık, öğrenme, zihinsel karışıklık, hastalık ve stres yönetimi gibi faktörleri kapsar.

Yeni bilgiler öğrenmek zihinsel sağlığınızı geliştirir. Çünkü kendinize güveninizi ve anlayışınızı yükseltir. Aynı zamanda stresle başetmenin sağlıklı yollarını da bulmalısınız. Çünkü sağlıksız stres yönetimi endişeye ve depresifliğe yol açabilir.

Herkesin stresle baş etme yöntemi farklı olsa da kişisel danışmanınızla veya güvendiğinizi bir yetişkinle konuşarak stres yönetimi hakkında tavsiyeler alabilirsiniz. Aynı zamanda bu yetişkinlere endişeli, üzgün ve depresif olduğunuz zamanlarda da konuşun. Çünkü bu zamanlarda üstüne gidilmediğinde ruh haliniz daha kötüye gidebilir.

Önemi

Endişe ve depresiflik zihinsel hastalıkların tek örnekleri değildir. Şizofren ve fobilerin artası da zihinsel problemlerdir. Bunlar da zihinsel hastalık kapsamı içine alınmalı ve doktorunuzla tartışılmalıdır. Aynı zamanda bu hastalıklar da bir birinden çok farklı hastalıklar değildir. Eğer biri yaşanırsa bir diğerinin yaşanması da tetiklenir. Mesela, uyku düzeninizi bozduğunuzda kilo alırsınız ve stresle baş etmeniz zorlaşır.  Bu gibi durumlarda doktorunuzla veya güvendiğiniz bir yetişkinle konuşarak iyileşmenin yollarını aramalısınız.