Dengeli Kalori

Bu yazı 02 Şubat 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Yaşamın insanoğlu açısından kaynağı kuşkusuz beslenme. Yemek yemeden su içmeden bir günün geçemeyeceğini hepimiz biliriz. Fakat bunun yanında nasıl beslendiğimizin de önemi hayatımız açısından göz ardı edilemeyecek nitelikte. Sağlıklı beslenmenin öneminin vurgulandığı son yıllarda yaşam koşuşturması insanları niteliksiz ve sağlıksız ayaküstü mönülere yönlendirmiş durumda.

Bu tarz tüketim arttıkça insanlar için daha büyük zararlar peyda olacağı aşikâr. Bu menüleri ne kadar eğlenceli getirmeye çalışsa da satan kurumlar, insanların sağlığına hizmet etmedikleri de ayrıca ortada. Peki bu şekilde insanların daha ne kadar dayanabileceğini bilen var mı?
Sağlıksız beslenmenin en önemli kaynağı, dengesiz beslenme diyebiliriz. Sağlıksız beslenmenin ayrıca beraberinde getirdiği dengesiz öğünler, yüksek kalori oranına sahip olduğundan, çeşitli kalp ve damar rahatsızlıklarına da sebep olmaktadır.

Hiçbir rahatsızlığın durup dururken ortaya çıkmayacağını düşünürsek, vücudumuzun da dengesi küçük kaloriler ile bozulmaktadır. Günlük kalori ihtiyacını aşmamak önemli bir unsur diyebiliriz bu anlamda. Zira günlük miktarın aşılması durumunda her bir kalorinin vücudumuzda çeşitli sıkıntılara yol açacağını unutmamalıyız.