Diyabet 101

Bu yazı 25 Ocak 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Diyabet de obezite gibi son yıllarda büyük artış gözlenen ciddi hastalıklardan birisi… Özellikle son on yılda hızla artan bir yayılma hızı olan diyabet, 70 milyon insanın yaşadığı Türkiye’de 9.5 milyon kişide bulunan bir rahatsızlık. Ki bu sadece tespit edilen rakam… Çok daha fazla kişinin aslında diyabet hastalığı ile boğuştuğunu söylemek yanlış olmaz. Son 10 yıldaki artış oranı %100 olan diyabet, en hızlı büyüyen ve yayılan hastalık konumunda.

Birleşmiş Milletler tarihinde şimdiye kadar sadece üç hastalık için toplantı düzenlenmişti; tüberküloz, sıtma ve AIDS. Fakat artık bunlara bir yenisi daha eklendi… O da diyabet! Tüm dünyada büyük bir hızla yayılan diyabet, gelecek kuşağı bekleyen en büyük tehlikelerden birisi durumunda.

Peki diyabetin sebepleri nelerdir? Diyabetin en büyük sebebi 21. yüzyılın sunmuş olduğu imkanlar diyebiliriz. Yani teknoloji… Gelişen teknoloji sayesinde alışılan tembellik ve fast-food sektörünün büyük bir hızla yayılarak insanlarıyüksek kalori ve yağlı yiyecekler tüketmeleri konusunda teşvik eden büyük şirketler… Tabi artan televizyon izleme alışkanlığını da görmezden gelemeyiz…