Diyet ve Yağ Tüketimi

Bu yazı 30 Ocak 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Diyet yapmak, “yemeden soğuma” anlamına gelmemektedir. Diyet yaparken önemli olan sağlıklı ve düzenli beslenmektir, aç kalmak değil… Yani eğer kalori yakma yolları arıyorsanız, fazla kilolarınız varsa, eritmeyi düşündüğünüz fazlalarınız varsa, yağlardan tamamiyle kaçmak yerine, sağlıklı olanları ile yer değiştirmek daha makul bir davranış olacaktır.

Çünkü vücut, her yararlı besin gibi yağlara da ihtiyaç duyacaktır. Siz diyet yapsanız da, yapmasanız da… Peki zararlı yağlar nelerdir? Daha doğrusu diyet esnasında tüketilmemesi gerekenler hangileri? Öncelikle margarinlerden kesinlikle uzak durmalısınız. Zaten hazır gıdaların her türlüsünün zararlı olduğu gibi, margarinler de zararlıdır. Ayrıca et ve süt ürünlerinden elde edilen yağlarda da yüksek miktarda kalori bulunduğundan ötürü kaçınmalısınız.

Sağlıklı Yağlar Nelerdir?

Diyet esnasında tercih edilebilecek yağlar hangileridir? Zeytinyağı, ceviz yağı, badem yağı, fındık yağı örnek olarak verilebilir… Fakat şu da unutulmamalıdır ki bir önceki cümlede “fındık yağı” derken marketlerde çok ucuz fiyatlardan satılan fındık yağları kastetmiyoruz. Zaten küçük bir hesapla ne demek istediğimiz anlaşılır…

Fındığın kilosu 20-30 lira iken, 5 litre yağın fiyatı 10 liraya dahi bulunabiliyor. 5 kilogram fondıktan 5 litre yağ çıktığını dahi hayal ettiğimizde, 5 litre yağın fiyatının 100-150 lira olması gerekirken, piyasada satılan fındık yağları 10-15 liradır. Aldığınız ürünlerde bu tarz hesaplar da yaparak sağlıklı beslenme ile ilgili çeşitli çıkarımlar yapabilirsiniz.