Diyet Yapmayı Zorlaştıran Etkenler

Bu yazı 01 Şubat 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Kötü diyet alışkanlıkları olarak da adlandırabileceğimiz bazı davranış biçimleri ve beslenme alışkanlıkları, diyetleri olumsuz olarak etkileyebilmekte, sağladıkları yararı azaltmakta, hatta zarara dahi çevirebilmektedir.

Her ne kadar eski alışkanlıkları değiştinrmek zor olsa da diyete verdiği zarardan ötürü, kalori dengenizi sağlayamayacağınız düşünüldüğünde, vazgeçmek daha da kolay olacaktır herhalde. Diyet ne zaman başarılı olur, ne zaman başarısız olur? Öncelikle bu soruları inceleyelim…

Diyetin başarısı için süreklilik, beslenme alışkanlıklarını değiştirme ve disiplin her zaman için en önemli etkenler olmuştur. Başarısızlığı için ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Akşam yemeği öğününden vazgeçmek! Akşam 19:00 sonrasında mümkün mertebe yemek yenmemeli fakat akşam yemeğinden de vazgeçilmemeli.
  • Düşüncesizce yeme… Bu alışkanlık çoğu insanda vardır. Fakat yapılması gereken, tüketilen besinlerin farkında olarak, kalori hesabını da yaparak tüketmek olmalıdır. Dolap karşısına geçip pervasızca elinize gelen herşeyi yemekten vazgeçin!
  • Mucize diyetlere de güvenilmemelidir. Bu diyetlerden medet umuyorsanız, zaten baştan, diyetiniz başarısızlıkla sonuçlanmış demektir.
  • Hedefin belli olmaması! Hedef eksikliği yüzünden hiçbir zaman diyetinizin başarılı olduğuna tam olarak inanmayacaksınız.