Doğum Sonrası Zayıflama

Bu yazı 15 Şubat 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Zayıflamak, sadece sağlık için olmadığı gibi, sadece estetik kaygılardan ötürü de olmamaktadır. Kimi şişman olduğu için kilo vermek ister, kimi daha zayıf olduğu için… Kimileri de hamilelik sonrası alınan kiloları vermek ister. Peki hamilelik sonrası kilo vermek isteyenlerin tercih edeceği diyet programlarının sahip olması gereken nitelikler neler olmalıdır?

Öncelikle unutulmamalıdır ki; her diyette olduğu gibi, hamilelik sonrası uygulanan diyetlerde de vücudun ihtiyacı olduğu tüm besin kaynaklarının bulunması son derece önemlidir. Çünkü doğum sonrası çocuk sahibi olunduysa, çocuk için süt, son derece önemli olduğu için beslenme konusunda bir eksiklik yaşanmamalıdır. Çünkü sadece kişinin kendine yönelik sorumlulukları yoktur artık, bir de çocuğun sorumluluğu omuzlara yüklendiğinden, zayıflamak için izlenen yolların süt miktarında azalmaya sebebiyet vermemesi gerekmektedir.

Yağ yakmayı hızlandırıcı, fakat kas miktarını azaltmayan bitkisel destekleyiciler kullanılarak kilo verme etkinliği artırılabilir, fakat herhangi bir besin kaynağının tüketimini durdurarak bir diyet programı takip edilmemelidir. Çünkü başta da belirttiğimiz üzere, süt miktarının azalmaması için tüm besin kaynaklarının ihtiyaç duyulduğu miktarda alınması şarttır.