Düşük Kalorili Beslen, Uzun Yaşa!

Bu yazı 14 Mart 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Sağlıklı beslenme son derece önemlidir” diyoruz elimizden geldiği kadarı ile… Şimdi de ABD merkezli Kaliforniya Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, bu varsayımı kanıtlar nitelikte bulgular ile sonuçlandı. Genç yaştan itibaren, ilerleyen yaşlar da dahil olmak üzere düzenli ve sağlıklı beslenme gerçekleştirildiği taktirde daha uzun yaşamak mümkün.

Fareler üzerinde yapılan araştırmada iki gruba ayrılan farelerden ilk grup yüksek kalorili, ikinci grup da düşük kalorili olarak beslendi ve iki ay sonrasından itibaren düşük kalorili beslenmenin etkileri görülmeye başlandı.

Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlanan habere göre, düşük kalorili beslenmek, sağlıklı yaşamın gereklerinden biri olarak düşünülebilir ve uzun vadede gözlenen etkiler son derece olumlu. Az yağlı ve düşük kalorili beslenmenin yararlarından en çok karaciğer etkileniyor. Hatta düşük kalorili beslenme, daha sağlıklı bir karaciğere sahip olmak için gereklilik olarak da düşünülebilir.

Yüksek kalorili beslenen farelerde gözlenen hastalık belirtilerinin aksine, düşük kalori ile beslenen farelerde bu gibi problemler görülmemesi yapılan araştırmanın dikkat çekici notlar arasına girdi.

Kısacası sağlıklı ve düşük kalorili beslenme, yalnızca kilo vermek isteyenler için değil, herkes için bir gereklilik olarak görülmelidir.