Egzersiz İçin Bahaneye Gerek Yok

Bu yazı 06 Nisan 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Düzenli olarak egzersiz yapmak, kilo vermek ve kalori yakmak isteyenler için en etkili yöntemlerin başında gelmektedir. Egzersiz, düzenli olmadığı sürece kalori yakmak isteyenler için hatırı sayılır ölçüde yarar sağlamaz. Düzenli egzersiz yapmak için de yalnızca kilo verme ihtiyacı duymak gerekmez… Düzenli olarak egzersiz yapmak için ve nasıl egzersiz yapılacağına dair 5 madde:

  1. Kendiniz için egzersiz yapın : Yapılan bir araştırmaya göre Amerika’daki kadınların %69′u, egzersizi yalnızca kendisi için yapmaktadır. Yani başlalarını memnun etmekten ziyade, kendinizi memnun etmek olsun amacınız.
  2. Hedefiniz olsun : Uzun vadeli ve ucu açık, net olmayan planlar yerine, kısa periyotları kapsayacak şekilde net hedefler koyun kendinize. Bu sayede hedefe ulaşmak için daha iyi motive olursunuz.
  3. Egzersiz takvimi kullanın : Hedeflerinize ulaşıp ulaşmadığınızı takip etmek için bir egzersiz takvimi kullanın.
  4. Aklınızda tartı olmasın : Sürekli olarak kaç kilo verdiğinizi düşünmeyin. Her gün kilo vereceksiniz diye bir kaide yok.
  5. Başarıya odaklanın : Hayal edin… Başarınızı düşünün… Kilo verip forma kavuştuğunuz bedeni düşünerek kendinizi motive edin.

olarak söylenebilir