Egzersizin Zayıflamaya Etkisi

Bu yazı 21 Şubat 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Beslenme, kilo verme konusunda en büyük etkenlerden birisidir. Bir çok yazımızda bunu belirttik ve belirtmeye de devam ediyoruz. Düzenli bir beslenme programı uygulayan bir kişi bunu egzersizlerle destekleyerek fiziksel güç gerektiren aktiviteleri de düzenli bir şekilde gerçekleştirdiği taktirde kilo verme ile ilgili problemlerinin çözüm aşamasına ilk ve kararlı adımını atmış demektir.

Fiziksel aktiviteler sayesinde özellikle kadınlarda, ileri yaşlarda görülen kemik erimesi ve sair hastalıkların önüne geçmek mümkün. Yani kısa ve orta vadede bakıldığında egzersizler kilo verme, daha doğrusu kalori yakma, hususunda büyük rol oynarken, uzun vadede ele alındığında, ilerleyen yaşlarda yaşanması muhtemelen hastalıklara karşı bir duvar vazifesi görmektedir.

Günlük düzenli olarak 30 dakikalık egzersiz yapmak hem kilo verme açısından, hem de ilerleyen yaşlarya ortaya çıkabilecek kemik erimesi gibi hastalıkları engelleme açısından oldukça yararlı olacaktır. Unutmayın; sadece diyet ile yapabileceklerinizin sınırı bellidir. Bu sınırı daha da ileriye taşımak ve daha fazla kilo vermek istiyorsanız, mutlaka düzenli egzersiz yapmalısınız.