Ekmek Çeşitleri ve Kalori Değerleri

Bu yazı 22 Ocak 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Ekmek, kalori anlamında en zengin besinlerden biridir. Peki neden? Tabii ki temel sebebi tahıl grubundan olması… Peki ekmek kalori bakımından ne durumda? Birkaç küçük örnek verip açıklayalım.

Örneğin 28 gr ağırlığındaki 1 dilim beyaz ekmek 70 ile 100 arasında bir kalori değerine sahiptir. 28 gr ağırlığındaki 1 dilim kepekli ekmekteki kalori miktarı ise 55-60 arasında değişir. Bu oran kızarmış ekmeklerde ne kadar değişiklik gösterir sizce?

Belki kalori oranını okuduğunuzda çok şaşıracaksınız fakat ünlülerin ekmekleri neden sürekli kızarmış olarak yediğini, çorba için ekmeklerin neden önce kurutulup sonra kızartıldıktan sonra servis edildiğini anlayacaksınız bu sayede… Çünkü 28 gr ağırlığındaki 1 dilim kızarmış ekmekteki kalori miktarı 25-30 arasında değişmektedir. Çok düşük bir değer değil mi? Dikkatlice incelendiğinde aynı miktardaki bir dilim beyaz ekmek, kızarmış ekmekteki kalori miktarının 3 katı kadar kalori içerebilmektedir. Bu ne demek? 1 dilim beyaz ekmek yemek ile 3 dilim kızarmış ekmek yemek aynı kalori miktarına denk geliyor demek. Üstelik karnınız 3 katı kadar doyuyorken…

İşte düzenli beslenme ile anlatmak istediğimiz bu. Besinlerin kalori değerleri takip edilerek normalde daha fazla besin tüketmenize rağmen daha az kalori alabilirsiniz.