Günlük Kalori İhtiyacı ve Düzenli Beslenme

Bu yazı 20 Ocak 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Günlük kalori ihtiyacı ile ilgili pek çok kaynak ve bilgi mevcut internet ortamında. Peki günlük kalori ihtiyacı hesaplama nasıl yapılır? Günlük kalori ihtiyacı hesaplanırken cinsiyet, çalışılan işte ne kadar efor sarfedildiği, yaş, boy ve kilo seçenekleri dikkate alınmaktadır. Bir gün içerisinde tüketilmesi gereken minimum kalori miktarı bilindiğinde, kalori cetvelleri yardımı ile sağlıklı bir vücuda sahip olmak zor değil.

Tabii ki günlük kalori ihtiyacı bilgisi ve kalori cetveli sahibi olmak, sağlıklı bir beden için yeterli değildir. Bu noktada bir değişken daha var ki o da kişinin iradesine hâkimiyeti… İş her zaman kafada başlayıp bittiğinden, ne kadar çok destek alınsa da, istemedikten sonra düzenli beslenme oldukça zordur. İnsandaki özgürlük duygusundan ötürü, beslenme sınırlaması yapmak kimine göre oldukça zor bir durumdur.

Et yemekleri ile arası son derece iyi olan bir insana ilk etapta yoğun sebze tüketimi önermek zararlı sonuçlar doğurabilir. Aşama aşama beslenme önerileri, direkt geçişe oranla çok daha yüksek oranda olumlu sonuç doğuracaktır.