Günlük Kalori İhtiyacı

Bu yazı 20 Ocak 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Günlük kalori ihtiyacı, özellikle düzenli beslenme konusunda sıkıntı yaşayanların bilmesi, önem vermesi gereken bir husustur. Zira günlük kalori ihtiyacı ile ilgili bilgi sahibi olunmadıkça, düzensiz beslenme sonucu aşırı kilo alma veya zayıflık sorunları ortaya çıkabilir. İşyerinde çalışırken harcadığınız efor, eve ya da alışverişe giderkenki yürüyüş mesafeniz… Hepsi düzenli beslenme ve kalori yakma ile doğrudan veya dolaylı olarak ilintili mevzulardır. Zira günlük kısa süreli dahi olsa yürüyüş yapma sayesinde çok miktarda kalori yakılabilir, alınan fazla kaloriler harcanabilir.

Öte yandan günlük kalori ihtiyacı ile ilgili bilgi sahibi olmayan bireyler için durum tam tersi şeklindedir. Ne kadar yemesi gerektiğini bilmeyeceğinden aşırı veya az miktarda kalori alabilir, ne kadarını harcamasını bilmediğinden ötürü de şişmanlık ya da zayıflık gibi sorunlarla boğuşabilir.

İşte bu tarz durumlarla karşılaşmamak için günlük kalori ihtiyacı ile ilgili öğrenmeniz ve takip etmeniz gereken bilgi / kaynaklar vardır. Bu takibatı düzenli olarak yaptığınız sürece düzenli beslenme konusunda sorun yaşamazsınız.