Günlük Kalori İhtiyacımız

Bu yazı 19 Ocak 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Günlük kalori ihtiyacı kişiden kişiye göre değişkenlik göstermektedir. Zayıf birinin alması gereken kalori miktarı ile dinç birinin alması gereken günlük kalori ihtiyacı arasında çok büyük farklılıklar gözlenebilir.

Kalori İhtiyacı Neye Göre Değişir?

Bunun sebebi, kalori ihtiyacının vücudun enerjiye olan açlığı ile eşdeğer olmasıdır. Yani ne kadar az enerjiniz varsa o kadar kalori ihtiyacınız vardır demek doğru bir yaklaşım olabilir.

Örneğin normal kilosunun çok daha altındaki bireyin alması gereken kalori miktarı 3A kadarsa, sağlıklı bir beden ve yerinde bir kiloya sahip olan kişinin alması gereken kalori miktarı A kadar olabilir.

Sonuç

Özetle; kalori ihtiyacı herkes için farklıdır. Günlük kalori ihtiyacı, profesyonel ve işinin erbabı, tecrübeli kişilerce yapılmadıkça sağlıklı bir beden için tercih edilen yöntem, eskiye oranla daha kötü sonuçlarla karşılaşılmasına sebep olabilir. Bu sebepten ötürü günlük kalori ihtiyacı hesabı yapılırken ehil kişilerden yardım alınması yerinde bir hamle olacaktır.

Aynı zamanda günlük kalori ihtiyacı takibi yapmak için kullanılabilecek alternatif bir seçenek daha var; kalori cetvelleri. Kalori cetveli yardımı ile, günlük kalori ihtiyacı biliniyorsa, hangi besinden ne kadar almanız gerektiğini bilerek sağlıklı beslenme sorununu ortadan kaldırmış olursunuz.

Benzer yazı bulunmamaktadır.