Kafein ve Yanlış Beslenme

Bu yazı 01 Mart 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Kafein, yalnızca kahve içerisinde bulunan bir madde değildir. Tabii ki kahve yüksek miktarda kafein içerir fakat tek kafein kaynağı değildir. Çay, kola, kahve ve çikolata gibi birçok besin kaynağı kafein içermektedir. Hem de düşük miktarlarda da değil… Özellikle kola ve çikolatada çok yüksek oranlarda kafein bulunur.

Peki kafeinin yararları ve kafeinin zararları nelerdir? Birçok ilaçta kafein bileşenleri bulunduğu bir gerçek… Özellikle soğuk algınlığı ilaçlarının uyku etkisini dengelemesi amacıyla içerilen kafein, gayr-i ihtiyari tüketilmektedir.

Kafeinin yararları nelerdir?

Son zamanlarda kafeinin zararları ile ilgili çok haber okunuyor… Fakat aslında kafeinin yararları da var. Bunlardan bir tanesi, uyarıcı etkisi… Beyindeki kan damarlarını daraltır. Ve merkezi sinir sistemini zayıflatan bazı ilaçları dengelemek için kullanılır.

Kafeinin zararları nelerdir?

Çok miktarda tüketildiği taktirde, kalpte ritim bozukluğu, uykusuzluk, mide rahatsızlığı, kan basıncı artışı, vücut ısısı artışı gibi birçok zararları vardır kafeinin. Ayrıca hamileler için de son derece tehlikeli olarak görülen ve tüketilmesi son derece sakıncalı bir maddedir kafein.