Kahvaltı ve Kalori Yakma

Bu yazı 28 Ocak 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Kahvaltı, günün en önemli öğünüdür ve kalori yakmak isteyenler için kaçırılmayacak bir fırsattır. Tabii iyi değerlendirildiği takdirde… Eğer kahvaltı iyi değerlendirilmezse, kalor yakma değil, kilo alma öğünü halini alır. Peki kalori yakmak isteyen biri için kahvaltı nasıl olmalıdır?
Öncelikle yağlı süt kullanımını unutun! Yağlı süt yerine yağsız veya yarım yağlıları tercih edin. Kahvaltı öğünü için kullandığınız tabağı küçültün. Çünkü büyük porsiyonlar, insanı yemeği bitirmeye zorlar. Sütü şeker yerine taze meyvelerle tatlandırın. Ekmeği tamamen bitirmek için uğraşmayın. Yanınızdakiyle paylaşın yahut sonraki öğüne saklayın.

Yumurtaları yağ kullanmadan yahut domates yardımı ile pişirin. Omleti peynir veya sucuk kullanmadan; soğan, biber, mantar gibi sebzelerle pişirin. Omlet için iki yumurta kullanıyorsanız ikinci yumurtanın sadece beyazını kullanın ve kalori tüketimini azaltın. Çünkü yumurtanın sarısı, beyazına oranla çok daha yüksek kalori içerir. Şekerli ya da tatlandırıcılı hazır reçeller yerine ev yapımı, doğal reçeller kullanın. Sosis, salam, sucuk kullanacaksanız yağsız olanları tercih edin.

Kahvaltıda veya tost için kullandığınız peynirlerin yağsız olmasına özen gösterin. Çay, kahve gibi şeker kullandığınız besinlerin içine şeker yerine doğal tatlandırıcılar atın. Tost veya kahvaltı ekmeği olarak beyaz ekmek yerine kepekli ekmek tercih edin.