Kahvaltının Zayıflama Etkisi

Bu yazı 06 Şubat 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Kahvaltı günün en önemli besinidir der herkes… Peki ne kadar önemlidir? Zayıflama konusunda bir katsını var mıdır? Varsa nelerdir? Diyet yapanlara da sürekli söylenen sözlerden olan “kahvaltı, günün en önemli besinidir” sözünün hikmeti nedir?
Evet, kahvaltı kilo verme konusunda yardımcı olmaktadır… Kahvaltı, en başta tüm gece aç kalan midemize giren ilk besinlerden oluşan öğün olmasından ötürü tokluk hissi verir.

Kahvaltı geç saatte yapıldığında yahut yapılmadığında, ilk yenen besinlerdeki açlık hissi çok üst seviyededir. Bu sebepten ötürü çok tüketilen besinler kilo almaya sebep olur ve zayıflamak isteyenler için de olumsuz etkilere sebep olmaktadır. Zayıflamanın aksine şişmanlamaya sebep olmaktadır. Çünkü yapılan araştırmalar gösteriyor ki obezitenin en büyük sebeplerinden ikisi öğün atlama ve kahvaltının düzensiz olmasıdır.

Tabii her kahvaltı zayıflamaya yardımcı olmaz. Kahvaltının da doğru besinler içermesi, yüksek kalorili yiyeceklerden oluşmaması son derece önemlidir. Fakat başta da belirttiğimiz gibi kahvaltı yapılmadığı takdirde ne görürsek yemek isteyeceğimizden, hangi besin kaç kalori içerir gibi sorular sormadan tüketmeye başlarız ve yüksek miktarda kalori aldığımızdan ötürü de şişmanlık riski ile karşı karşıya kalırız. Yani kahvaltı, direkt olarak zayıflamak isteyenlere cevap vermese de, dolaylı yoldan zayıflamaya yardımcı olmaktadır.

Benzer yazı bulunmamaktadır.