Kalori Cetvelleri Nedir, Ne İşe Yarar?

Bu yazı 17 Ocak 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Kalori cetvelleri, kalori konusunda bilinmesi gereken en önemli hususlardan biridir. Kalori cetvelleri öncesinde, kalorinin tanımına da değinmekte fayda var.

Kalori Nedir?

Kalori, vücuda alınan besinlerin yakılması sonucu ortaya çıkan enerjidir. Bu enerjinin az olmasının genel sebebi yetersiz beslenme olsa da, bazen yanlış ya da düzensiz beslenme de olabilir. Çünkü çok yemek, fazla kalori alınacağı anlamına gelmemektedir. Peki hangi besinleri yemeli, günde kaç kalori alınmalı? İşte bu noktada imdadımıza kalori cetvelleri yetişiyor.

Kalori Cetvelleri Nedir?

Bir kalori cetveli, farklı besin gruplarına ait besinlerin birim kalori miktarlarının gösterildiği yazılar olarak düşünülebilir. Başlıca besin gruplarından olan şarküteri, baharatlar, sebzeler, meyveler, deniz ürünleri, soslar, et ürünleri, tatlılar, unlular ve tatlıların içerdikleri birim kalori miktarlarının sunulduğu tablodur. Bunların hepsi tek bir tabloda gösterileceği gibi, farklı tablolar halinde de gösterilebilir.

Kalori Cetvelleri Değişiklik Gösterir mi?

Hayır. Besinlerin kalori miktarları değişkenlik göstermez. Her kaynakta, bir besinin ihtiva ettiği kalori miktarı aynıdır. Bu yüzden, farklı kaynaklarda bir besine ait farklı kalori miktarları görürseniz kaynaklardan birinde yanlış bilgilendirme söz konusudur.