Kalori Hesaplamaları Neye Göre Yapılır?

Bu yazı 17 Ocak 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Kalori Hesaplamaları Nasıl Yapılır?

Kalori hesaplamaları, kalori ile ilgili, herkesin hakkında bazı şeyler duyduğu fakat kesin olarak bilmediği bir tanımdır. Kalori hesaplama düzeneği aslında oldukça basittir fakat biz, kalori hesaplama düzeneğinden ziyade kalori hesaplamaları, hayatımızın hangi alanlarında kullanılabilir gibi noktalara değineceğiz…

Kalori Hesaplamaları Ne İşe Yarar?

Diyet yapmak isteyen bir birey, tüketmesi gereken besinlerin kalori oranlarını bilmezse, diyet ile ilgili sıkıntı yaşayabilir, bu konuda eksikliklerle karşılaşabilir. Fakat besinlerin kalori değerleri, “bir ekmekte kaç kalori var, peynirde kaç kalori var?” gibi soruların cevaplarını doğru ve net olarak bilirse, sağlıklı beslenme noktasında herhangi bir eksiklik yaşamamış olur.

Kalori hesaplamaları sadece zayıflamak isteyenler için değil, sağlıklı beslenme konusuna önem veren tüm bireyler için son derece gereklidir.

Yani kalori hesaplamaları hem günlük kalori ihtiyacını hesaplamada, hem de besinlerin kalori miktarlarını bilme konusunda yardımcı öğelerdir. Bu bağlamda “kalori hesaplamaları sağlıklı beslenme konusunda da oldukça etkin rol oynuyor” denmesi de yanlış olmaz. Bu sebepten ötürü kalori hesaplamaları, kalori cetvelleri ve besinlerin kaç kalori ihtiva ettiği bilgileri oldukça önem arz etmektedir.