Kalori Listesi Nedir? Yararları Nelerdir?

Bu yazı 20 Ocak 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Kalori listesi, özellikle günlük kalori ihtiyacı ile ilgili bilgi sahibi olan tüketiciler için doğru beslenme konusunda son derece yardımcı olabilecek bir etkendir. Günlük kaç kalori alması gerektiğini bilen bir tüketici, yediği besinlerdeki kalori miktarlarını kalori listesi sayesinde takip ettiği takdirde, hiçbir zaman istem dışı olarak aşırıya kaçmamış olacağından, sağlıklı bir vücuda sahip olması hiç de zor olmayacaktır.

Fakat kalori listesi yardımı olmadan düzenli beslenmek oldukça zordur. Zira tüketilen besinlerdeki kalori miktarı bilinmeyeceğinden, yüksek veya miktarda kalori almak kaçınılmaz olacaktır. Bu da düzensiz beslenme ile sonuçlanacaktır.

Günlük yenilen besinler ağırlıklı olarak et ve süt ürünlerinden oluşuyorsa alınan kalori miktarı devasa seviyelere ulaşacaktır ve alınan bu enerji harcanmadığı takdirde, şişmanlama gibi olumsuzluklarla sonuçlanacaktır.

Tabii, tersi durum da söz konusu olabilir. Yani ağırlıklı olarak sebze tüketen birisi, et ve süt ürünleri tüketmediği taktirde, günlük kalori ihtiyacı ile kıyaslandığında çok düşük seviyede kalori alabilir, bunun sonucunda da zayıflama ve halsizlik gibi problemler doğabilir.