Kalorimetre Nedir?

Bu yazı 19 Ocak 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Kalorimetre normalde ısı ölçmek için kullanılan bir alettir. Kalori de aslında bir tür enerji olduğundan ve yakıldığında ısı açığa çıktığından, yakılan kalorinin hesap edilmesinde de kullanılmaktadır.

Kalorimetre Nasıl Kullanılıyor?

Yakılan kalorinin etrafa yaydığı ısı enerjisi hesap edilerek besinlerin kalori miktarları hesaplanmaktadır. Yani kalori hesaplamaları bu şekilde gerçekleştirilmektedir.

Öte yandan kalorimetre ile hesap edilen besinlerdeki kalori oranları sayesinde düzenli beslenme ile ilgili yardımcı öğelere bir yenisi daha eklenmiş, bu sayede beslenme problemi çeken tüketiciler için bir kolaylık yaratılmıştır.

İnternet ortamındaki kalorimetre programları yardımı ile günlük kalori ihtiyacı ve yaktığınız kalori miktarını hesaplayabilir, bu sayede beslenme sorununuz olup olmadığını kendiniz de görebilirsiniz.

Örneğin; gün içerisinde 3 ceviz, yarım ekmek, 100 gr beyaz peynir, 50 gr bal ve sair besinlerle beslendiniz. Bu besinlerin içerdikleri kalori miktarlarını kalorimetre yardımı ile rahatlıkla hesaplayabilirsiniz.

Günlük kalori ihtiyacı ile ilgili bilginiz varsa; yani günde kaç kalori almanız gerektiğini biliyorsanız, bu iki rakamı karşılaştırarak beslenme düzeniniz ile ilgili fikir sahibi olabilirsiniz.

Benzer yazı bulunmamaktadır.