Kendi Başınıza Kilo Vermek

Bu yazı 10 Şubat 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Diyetisyenlerin profesyonel ya da amatör şekilde hızla arttığına hepimiz şahit oluyoruz. Aşikâr bir durum var ortada arz talep dengesi gibi tıpkı. İnsanların sorunlarından nemalanmaya çalışan bir zihniyet ortaya çıkmış durumda. İlerleyen zamanlarda belki çok daha farklı meslek grupları bu şekilde birden patlayış yaşayacak. Fakat asıl konumuz olan kilo verme işlemi bireysel bir dengeden ibaret.

Bireysel denge diye bahsettiğimiz olgu tamamıyla bizle alakalı iç dengelerimizi sağlamayla alakalı. Her şeyin bir dengesi olduğu gibi aşırıya gitmeyecek şekilde yemek, spor yapmak bizleri hayatta sağlıklı kılacak başlıca unsurlardır.

Kilo vermek kişisel bir meseledir dedik. Sizleri sizden daha iyi tanıyabilecek bir doktorunuzun varlığını kabul ediyorsanız kilo verme işlemlerinizde danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Fakat kişi en iyi kendisini tanır ve kendisine karşı dürüst olarak işe koyulmalı. Öncelikle zayıflamak için yüksek kalorili besinlerden uzak duracak ve mönülerimizi biraz küçülterek işe başlamak yerinde bir başlangıç olacaktır. Kuşkusuz zaman çok önemli, başladığınız kişisel kalkınmanızı asla ara vermeden devam etmeniz sizlerin yararına olacaktır.

Sağlıklı bir beslenmeye ek olarak günlük spor yaparak da kilo verme işlemini şaha kaldırmış olacaksınız. Sağlıkla kalın.