Kilo Verememe Sebepleri

Bu yazı 15 Şubat 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Zayıflamak, herkes için ortak rüya olabilir. Fakat herkes zayıflayıp kilo verecek diye de bir kaide yok. Birçok sebepten ötürü kimileri için kilo vermek çok zordur. Fakat bir kısım insanlar için ise zayıflamak son derece kolay bir iştir. Peki kilo vermeme sebepleri neler olabilir?

En sık görülen zayıflayamama sebepleri arasında kan şekeri dengesizliği, hormonal bozukluklar, böbrek üstü bezleri ile ilgili problemler bulunmaktadır. Bu sebepten ötürü kilo vermek için öncelikle bir doktor kontrolünden geçmek faydalı olacaktır. Eğer tedavi edilecek bir rahatsızlık varsa tedavi edildikten sonra zayıflama için çeşitli yollar denenmelidir. Diğer türlü, tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ve bundan habersizseniz, kilo veremiyor oluşunuzu farklı sebeplere bağlayabilir, psikolojik hastalıklara sebebiyet verebilirsiniz.

Son dönemdeki en büyük ve yaygın hastalıklardan biri olan stres de kilo vermek isteyenler için büyük engel teşkil etmektedir. Yapılan araştırma sonuçları gösteriyor ki stres, zayıflamak isteyenlerin düşmanlarından biridir ve zayıflamayı olumsuz etkilemektedir. Kişiyi abur cubur yemeye sevk ettiğinden ötürü kilo vermeyi zorlaştırmasının yanısıra fazla kilolara sebep olmaktadır.