Kilo Verme ile Besinler Arasındaki İlişki

Bu yazı 20 Şubat 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Kilo vermek istiyorsunuz ve bunun tek yolunun kalori yakmak olduğunu mu düşünüyorsunuz? O halde yanılıyorsunuz… Eğer kilo vermek, zayıflamak için seçtiğiniz yol ağır fiziksel aktiviteler veya yemeden içmeden kesilmelerse, bu zamana kadar boş yere kendinize işkence ettiğinizi belirtelim! Aslında kendinizi bu denli zorlamadan da formda kalabilirsiniz. Nasıl mı? Beslenme şeklinize dikkat ederek, gün içerisindeki davranışlarınızda küçük çapta değişiklikler yaparak… Sadece bu iki değişikliği yapsanız, kendinizi zorlamaya gerek kalmadan kilo verdiğinizi siz de farkedeceksiniz. Peki bu değişiklikler neleri kapsıyor?

Kilo vermek için neler yapılmalı?

Öncelikle günlük tükettiğiniz su miktarını artırın. Eğer 8 bardaktan az içiyorsanız, ki çoğu kişi 1 bardak içer en fazla, günlük su miktarının en az 8 bardak olması gerektiğini unutmayın.

Bir diğer etken de yediğiniz besinlere dikkat etmek… Hazır gıda tüketimini durdurur yahut azaltır, lifli ve doğal besinlere ağırlık verdiğiniz taktirde hem hazır gıdalardaki yüksek kalori dolayısıyla zarar görmemiş olur, hem de lifli besinler yardımı ile uzun süreli tokluk hissi yaşamış olursunuz ve yemek yeme ihtiyacınızda yüksek oranda bir azalma görülür.

Bu şekilde kendinizin de geliştireceğin birkaç küçük önlem ve değişiklik yardımı ile günlük düzenli beslenme programı uygulayarak fazla kilo derdi olmayan biri haline gelebilirsiniz…