Kromun Yararları

Bu yazı 01 Şubat 2011 tarihinde Mustafa Namoğlu tarafından yazılmıştır.

Krom adlı mineral, pek bilinmemesine rağmen birçok faydaları olan bir zenginliktir. Özellikle diyet yapanlar için bulunmaz bir hazine niteliğindedir…

Birçok diyet, krom itibarı ile zengin olmadığından tatlı sorunları yaşanabilmektedir. Bildiğiniz üzere tatlılar, diyet yapanlar için en çok uzak durulması gereken besinlerdir. Sebebi ise basit; içerdikleri yüksek kalori miktarı dolayısıyla… Yeterli miktarda krom alanların kan şekeri ve insülin seviyelerinde normalleşmeler gözlemlendiği, araştırmalar sonucu elde edilmiş bir sonuçtur. Aynı zamanda kromun yararları arasında kolesterolü düzenleme, ve yüksek kan basıncını düşürüp dengeye getirme gibi özellikler de vardır.

Kromun yararları arasında kan şekeri, insülin ve kolesterolü dengelemesinin yanı sıra, obezite, akne ve tip 2 diyabete karşı da etkili bir savunma aracıdır. Aynı zamanda sedef hastalığı için de önemli bir koruma sağlar. Bu sebeplerden ötürü diyet yaparken krom bakımından zengin besinler tüketilmelidir. Bu sayede hem birçok hastalığa karşı önlem almış, hem de tatlılara karşı duyduğunuz arzunun bastırılmasını sağlayarak kalori dengenizi sağlamış olursunuz. Zengin krom kaynağı besinler için örnek vermek gerekirse; domates, patatesi soğan, marul, tam tahıllar, ekmek mayası, yulaf mayası ve bira mayası örnek olarak verilebilir.

Benzer yazı bulunmamaktadır.